| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac o plangere la politie, ca cineva sa nu intre in curtea mea, eu detin 2/3 din casa restul detine o persoana batrana care este pacalita de oamenii respectivi.
Este posibil sa se elibereze o restrictie impotriva lor,
Sau exista anumite consecinte? ar putea ataca inapoi sa intru eu in necaz?
ei sunt mai bogati, mai cu relatii...

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia n-are atributii sa restrictioneze intrarea intr-o curte, asa ca nu rezolvi nimic, chiar daca faci plangere.
Plangere penala poti depune doar daca intra pe proprietatea ta exclusiva si nu vor sa plece cand le-ai cerut, fapta este infractiunea de violare de domiciliu.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu-i curtea ta, deci, este bun comun.
Daca oamenii ac re iti intra in curte sunt copii sau rudele batarnei, atunci nu ai cums a le pui interdictie, pentru ca merg la batrana si sunt pe un teren comun.

| anonimg a răspuns:

Numai un avocat te poate ajuta.

| LoneGunman a răspuns (pentru anonimg):

Pentru un avocat trebuie bani... ma gandeam daca as putea obtine mai simplu de la politie, pe motiv ca proprietara este foarte batrana, iar astia o pacalesc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LoneGunman):

Proprietara nu are copii, ceva? As zice ca ai sanse mai mari cu proprietara sau rudele ei, direct, decat cu "astia". Incearca sa descrii situatia mai amanuntit.

| Tiopevuz a răspuns:

Daca esti proprietar da ai putea, incearca. Nu incerci n ai de unde sa stii. Daca sunt bogati, nah nu te descuraja