| misu a întrebat:

Vreau sa imi dau demisia de la o norma de 2 ore. ce preaviz minim pot sa dau

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de preaviz este cel convenit de parti prin contractul individual de munca ori cel prevazut in contactul colectiv de munca aplicabil dar nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice, pentru functiile de executie si 30 zile calendaristice pentru cele de conducere(art. 79 din Codul Muncii). Nu exista o prevedere separata cu privire la preaviz, pentru cei cu norma de 2 ore.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Demisia este însoţită de preaviz care este de 15 zile indiferent de situaţie.
Pa, pa.

| ikram a răspuns:

In principiu 15 zile, dar uitata-te in Contractul Individual de Munca pe care l-ai semnat poate e si mai putin.

| kr.mdy a răspuns:

Daca -ti dai demisia nu primesti preaviz.