| ZeulMuschilor a întrebat:

Vreau să mă angajez undeva și am citit PDF ul pe care mi l-a trimis, "contract de munca permanent", "munca este pe termen lung, cu scopul de a locui în Germania cu familia ta in viitor"

Adică nu am voie sa îmi dau demisia? Sclav pentru totdeauna?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acest contract este similar contractului individual de munca pe perioada nedeterminata din legislatia romana a muncii.
Citeste-l atent si o sa afli in ce conditii ai putea sa-ti dai demisia.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti sa-ti dai demisia cand vrei, trebuind doar sa fii citit contractul ala pana la sfarsit ca acolo scrie tot!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu există nicăieri contract de munca de unde nu îți poți da demisia.

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Is doua feluri de contracte. Pe termen determinat, unde zice ca vei lucra 6 luni/un an, 3 ani etc, si pe termen nedeterminat, adica lucrezi pana vrei tu sa pleci, sau din varii motive te concediaza firma (dau faliment, nu mai e nevoie de tine, etc.)

| NLS a răspuns:

Ai voie sa iti dai oricand demisia (atat in perioada de proba cat si dupa).
La fel cum ei au dreptul sa te concedieze oricand, din varii motive.

Dar contract permanent inseamna ca NU e facut pe o perioada limitata de timp, pentru ca exista si asa ceva.
De exemplu daca ti se face contract pe 6 luni, sau pe 1 an, la incheierea lui, cam trebuie sa pleci din firma,
cu exceptia faptului in care vor ei sa ti-l mai prelungeasca, sau sa ti-l tranforme in contract definitiv (daca doresti si tu).

Concluzia: cu contract definitiv (permanent) esti mai asigurat asupra zilei de maine.
Cu cel pe perioada determinata, esti "cu morcovul in fund" cand se apropie expirarea termenului, pentru ca nu stii daca o sa te mai tina dupa sau nu.

PS: ai grija daca "angajatorul" e un intermediar roman.
Doar zic.
Majoritatea nu au avut xperiente bune cu romanii.

In Germania merita sa muncesti atunci cand ai o calificare, altfel salariile sunt foarte mici la munca necalificata,
si cand cunosti limba, la nivel B2 macar.
Ca sa iti gasesti direct la patron neamt, fara intermediari din tara ta.