| Valentina7777777 a întrebat:

Vreau sa merg la tatal meu biologic pentru ca cu tatal vitreg, actualul soţ al mamei nu mă înţeleg deloc pentru ca el se baga mereu daca mă cert cu mama. De multe ori cand voiam sa ma vad cu tatal meu biologic, tatal vitreg îi zicea mamei sa nu imi dea voie, nu are nici un drept sa îmi interzica asta.Mama din cauza tatalui vitreg nu imi da voie sa ma vad cu tatal meu adevarat.Cum o pot convinge sa ma lase? Pana la urma e tatal meu, sunt şi fata lui. Am 17 ani, mai am si o sora mai mare, are 20 de ani doar ca ea s-a mutat la tata cand a facut 18 ani, amandoua am fost la mama nici pe ea nu am mai vazut-o de 2 ani.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal ar trebui ca tatal tau sa solicite schimbarea domiciliului la domiciliul sau si sa obtine o hotarare judecatoreasca in acest sens. De asemenea se poate intelege si cu mama ta sa fie de acord cu schimbarea.
Daca nu se rezolva amiabil asteapta pana faci 18 ani si atunci te poti muta la tata si fara acordul mamei.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu maica-ta trebuie convinsa, ci judecatorul care te-a dat mamei in grija, fiindca taica-tu probabil nu-si permite sa te intretina.
Eu abia astept sa vad cum ii explici tu judecatorului ca ii vorbesti maica-tii urat si te certi cu ea, iar talal vitreg ii ia apararea, dar tu nu ai chef sa respecti pe nimeni, asa ca vrei la taica-tu, crezand ca-ti merge cu obrazniciile.

| Cipi1212 a răspuns:

Așteaptă să faci 18 ani și vei fi cu tatăl tău.