| gman100 a întrebat:

Vreau sa obtin permisul auto,dar nu am bani sa platesc scoala de soferi si taxa de examinare, asta nu inseamna ca statul roman ii discrimneaza pe cei saraci si le ofera mai multe drepturi celor bogati?

Romania isi incalca propria Constitutie.

Statul român ARTICOLUL 1
(3) România este stat de drept, democratic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate.

ARTICOLUL 16
(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se incalaca nici o prevedere a Constitutiei.
In primul rand dreptul de a obtine un permis de conducere nu este un drept fundamental.
In al doilea rand se respecta prevederile constitutionale privind egalitatea, respectiv toti trebuie sa plateasca taxa, atat pentru scoala de conducere, cat si pentru permisul de conducere si examinarea este gratuita pentru toti.

| gman100 explică (pentru Ioandelasal):

Se incalca constitutia si drepturile omului fiindca persoana care nu are bani,nu isi permite sa plateasca scolarizarea,taxa de examinare, fisa medicala, cazierul etc, in codu rutier spune ca ai nevoie de permis, nu scrie ca trebuie sa platesti taxe ca sa obtii permis.Ar trebuii toti care impun aceste taxe arestati.

| Ioandelasal a răspuns (pentru gman100):

Se vede ca nu intelegi deloc problema drepturilor si cum se aplica aceasta in viata.
Tu vrei ca statul sa-ti plateasca scolarizarea, precum si costul permisului de conducere, nu cred ca este vreo tara in aceasta lume care sa faca asta. Si ti-am spus ca nu se plateste examinarea, statul nu incaseaza nimic pentru aceasta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie undeva in constitutie ca permisul e un drept fundamental? De unde spanac ai scos-o pe asta?

| gman100 explică (pentru suntserios):

Citeste legile cu atentie, nu poti discrimina oamenii pe categorii sociala, rasa, sex etc, ca sa conduci o masina pe drumurile publice iti trebuie permis, ca sa dai de permis trebuie sa platesti niste taxe care nu toata lumea si le permite...

Art. 16 – Egalitatea în drepturi

(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege.

Drepturile Omului
Articolul 1
Toate fiintele umane se nasc libere si egale in demnitate si in drepturi. Ele inzestrate cu ratiune si constiinta si trebuie sa se comporte unii fata de altele in spiritul fraternitatii.

Articolul 2
Fiecare om se poate prevala de toate drepturile si libertatile proclamate in prezenta Declaratie fara nici un fel de deosebire ca, de pilda, deosebirea de rasa, culoare, sex, limba, religie, opinie politica sau orice alta opinie, de origine nationala sau sociala, avere, nastere sau orice alte imprejurari.
In afara de aceasta, nu se va face nici o deosebire dupa statutul politic, juridic sau international al tarii sau al teritoriului de care tine o persoana, fie ca aceasta tara sau teritoriu sunt independente, sub tutela, neautonome sau supuse vreunei alte limitari a suveranitate.

| suntserios a răspuns (pentru gman100):

Si ca sa ai vila cu piscina tot trebuie sa ai niste bani. Hopa, oare nu e respectata constitutia ca tu stai la bloc si nu la vila cu piscina?

cate cretinatati trec unor prin cap.

Acum, spunem si mie conform citatului "Fiecare om se poate prevala de toate drepturile si libertatile proclamate in PREZENTA Declaratie" articolul din Constitutie care iti garanteaza tie permisul de conducere. Daca era un drept garantat de constitutie nu mai trebuia sa dai examenul. Il primeai la nastere, ca certificatul de nastere

| gman100 explică (pentru suntserios):

Uite aici scrie in constitutie :
Art. 16
(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

Permisul de conducere nu este un bun ( o casa, o masina etc. ), Permisul de conducere este un drept care il obtii daca stii sa conduci adica pe baza de merit, nu daca iti permiti sa platesti taxe de scolarizare si alte taxe ilegale ...se ingradeste dreptul celor saraci de a obtine permisul de conducere fiindca sunt saraci. Ai inteles acum?

| suntserios a răspuns (pentru gman100):

Total eronat. Permisul de conducere e un bun la fel ca masina. Nu e nici pe departe un drept fundamental. mananciu mult rahat din frustrari

| gman100 explică (pentru suntserios):

Rahat mananca mata.bai coruptule. Si tu si restul care spuneti ca permisu de conducere nu este un drept care trebuie obtinut prin merit si nu prin bani mancati rahat... sunteti impotriva fiindca aveti combinatii cu scolile de soferi sau scoateti bani din asta, hai sictir bai jigodie...

| suntserios a răspuns (pentru gman100):

Si eu sunt frustrat ca nu am multe... da nu incep sa atac oamenii. Aia e, muncesc si poate intr-o zi o sa am. Asa cum si tu poate intr-o zi o sa iti permiti sa faci scoala de desi ma indoiesc amarnic ca vei lua avizul psihologic

| AC4S4 a răspuns:

Si unde e discriminarea? Fiecare plateste aceleasi taxe pentru a obtine acel permis. Asa e peste tot in lume. Ar fi discriminare daca unii ar fi scutiti de plata pe motiv ca "nu-si permit".

Sa inteleg ca ai dori ca totul sa fie gratis pentru ca unii nu isi permit?
E dreptul meu sa obtin diploma de licenta la facultate, dar pentru asta trebuie sa fac o facultate care poate costa bani. Daca nu am bani si nu pot face acea facultate inseamna ca imi ingradeste statul drepturile? Nu, pentru ca licenta nu este un drept. Licenta este un act prin care se atesta ca mi-am finalizat studiile de licenta.
La fel, permisul de conducere nu este un drept. Este un act prin care se atesta ca ai terminat o scoala de soferi, ca ai luat examenul, deci poti conduce.

Unele drepturi au conditii.

| gman100 explică (pentru AC4S4):

Ei daca folosim morala asta si noi cei saraci nationalizam tot si tranform totu in cooperative, iar voi cei care nu sunteti de acord de data asta nu va mai trimitem la puscarii, stim exact ce trebuie sa facem cu voi acum... ati uitat 1907, anii 40-80, sau va trebuie sa va aducem aminte iar? Revolutia de la 89 nu a fost facuta pentru ca bogatii sa se imbogateasca si mai mult iar saracii sa ramana tot saraci. Faci cum zice legea nu cum ai vrea tu sai eu sa fie moral. Drepturi cu conditii pe baza de cati bani ai in portofel nu au ce cauta intr-o societate normala la cap. Nu banii ii fac pe oamenii, oamenii fac banii...

| AC4S4 a răspuns (pentru gman100):

"Nu banii ii fac pe oamenii, oamenii fac banii..." - Corect. Oamenii fac bani pe care ii folosesc in diverse scopuri, de pilda scoala de soferi.

"Drepturi cu conditii pe baza de cati bani ai in portofel nu au ce cauta intr-o societate normala la cap." - Ba da, pentru ca nu e un drept fundamental. Cine doreste sa aiba dreptul de a conduce, plateste, face scoala de soferi.

Cine ai vrea sa plateasca scolarizarea celor saraci? Statul? Pentru asta sigur vor aparea niste taxe, adica sa pui intreaga populatie la plata (indiferent ca ei vor sau nu permis) pentru ca toata lumea sa poata sa faca scoala de soferi pe gratis. Un fel de "cheta" obligatorie. Bani trebuie neaparat. Trebuie platiti instructorii care te invata, examinatorii, masinile de la scolile de soferi consuma. In momentul de fata sunt platiti de cei care fac scoala de soferi si asa e normal. Nu mi se pare normal ca eu sa dau bani pentru ca altul sa faca scoala de soferi.
E cea mai socialista idee pe care am vazut-o in ultimul timp.

Traim intr-o societate liberala. Cine vrea sa beneficieze de anumite drepturi in plus, pe langa drepturile fundamentale (dreptul de a conduce in acest caz) se ocupa singur sa le obtina.
Nu traim intr-o Romanie socialista in care unii asteapta ajutor de la stat, iar statul ia bani de la altii si ii da celor ce vor ajutoare.
Te asigur ca nici nu avem combinatii cu scolile de soferi. Ci, pur si simplu nu vrem sa platim noi pentru altii. Fiecare e liber din punct de vedere economic, nu depindem unii de altii.

In stilul asta ajungem in cativa ani sa vedem "Vreau sa obtin un abonament la sala, dar nu am bani. Nu vi se pare ca statul imi ingradeste drepturile?"

| gman100 explică (pentru AC4S4):

Voi cred ca nu ati citit constiutia de asta cred ca scrieti numai aberatii...

(3) România este stat de drept, democratic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate.

"(3) România este stat de drept, democratic şi social"

România este stat SOCIAL, nu liberal...chiar daca nu va convine comunismul, socialismul, România este o tara socialista.

Hasta Siempre Comandante
https://www.youtube.com/watch?v=dr_g23qi9hg

| IONEL39 a răspuns:

Bai terminatule, pai apuca te de munca, daca o luam asa permisul este un "moft" daca esti sarac la ce pla mea vreai sa il iei