| Bogdan12357386748gdhsg a întrebat:

Vreau să știu și eu daca mă pot transfera de la liceu la profesionala eu am înțeles că mă pot transfera după primul modul
Și nu știu dacă pot

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nr.198/2023, a invatamantului preuniversitar, intrata in vigoare cu 3 septembrie a.c., nu are decat prevederi foarte sumare privind transferul elevilor, urmand ca acesta sa fie reglementat printr-un regulament-cadru a invatamantului preuniversitar si acesta inca nu a fost publicat de ME.
Orientativ iti pot spune ca, in conformitate cu vechiul regulament-cadru, te puteai transfera de la liceu la scoala profesionala in timpul anului scolar, nu se stie cum va fi incepand cu acest an scolar, s-ar putea sa fie ca in vechiul regulament-cadru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transferul între semestre sau module e o situație excepțională prevăzută de legea educației. Avem pe aici un jurist cred care te poate ajuta la interpretarea textului de lege. In mod normal, da, te poți transfera de la liceu la profesională, e bine sa comunici acest fapt către amândouă secretariatele sa afli exact ce îți trebuie la dosar. Totuși aceasta procedura se face in etapa de înscriere a elevilor la licee/profesionale și nu între semestre (decât dacă te-ai mutat dintr-o localitate intr-alta sau alte situații prevazute)