| anamaria1985 a întrebat:

Vreau un sfat si va rog sa nu ma judecati. Daca nu am experienta profesionala dar nu vreau sa am cv ul gol ce pot sa pun in el ca sa nu ma prinda nimeni? Pot sa pun ca am lucrat in alta tara ca ospatar sau ceva ce poate sa faca toata lumea? Pentru ca vreau sa ma angajez acum intr-un domeniu unde nu se cere vechime in specialitate dar nu vreau intrebari sau sa ma fac de ras. Va rog sa-mi dati un sfat si sa nu lasati comentarii de genul "nu e bine sa minti"

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si ce faci daca angajatorul iti solicita o adeverinta de la ultimul loc de munca?
Scrie adevarul, mai ales ca minciuna nu iti foloseste la nimic si mai comiti si infractiunile de fals in inscrisuri sub semnatura privata si uz de fals.

| anamaria1985 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca ii spun ca firma respectiva s-a inchis?

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru anamaria1985):

Inchisa, neinchisa, trebuie sa existe o "carte de munca", adica evidenta la ITM. Pe care nu o va gasi si te va prinde cu minciuna.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anamaria1985):

Firma se poate inchide dar raman evidentele firmei.

Bula
| Bula a răspuns:

La proba de lucru si perioada de proba se va afla daca corespunzi cerintelor angajatorului.

| anamaria1985 explică (pentru Bula):

Cum se afla? Am zis ca eu vreau sa scriu ca am lucrat in horeca dar job ul pe care il vreau nu are absolut nicio legatura cu acest domeniu

| Bula a răspuns (pentru anamaria1985):

Nu conteaza daca e domeniu diferit.
Conteaza ca, deja ti-ai format o experienta si disciplina de lucru, dexteritate.
Restul se poate invata pe parcurs, la locul de munca.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu pune nimic, dimpotriva SPUNE INTOTDEAUNA adevaruL, ca s-ar putea sa-ti puna intrebari din ceea ce afirmi ca ai lucrat si te dai de gol.
Scrie ce scoala ai facut, ce calificari si certificari ai samd.
Sunt angajator si stiu bine cum sa prind minciunile din CV-uri, care de obicei nu le iert.

| anamaria1985 explică (pentru Violleta2022):

Angajatorul e intr-un domeniu total paralel cu horeca. Nu are ce sa ma verifice ca eu stiu mai multe ca el despre horeca.
Dar job ul NU este in horeca si nu are absolut nicio legatura cu acest domeniu

| Violleta2022 a răspuns (pentru anamaria1985):

Ma indoiesc!
Sunt angajator si crede-ma ca stiu ce sa verific unde sa sun sa ma intersez, fiindca fac verificari inainte de interviu si apoi sunt intrebari simple care ti se pun si dupa cum eziti se prinde tot omul ca minti.
Ma rog, faci cum crezi, dar eu cred ca mintind iti spulberi orice sansa la vreun job.

| suntserios a răspuns (pentru anamaria1985):

Pai daca nu cere experienta si nu are legatura cu horeca de ce sa minti?

| anamaria1985 explică (pentru suntserios):

Si crezi ca daca ii spun ca am stat cativa ani fara sa fac nimic pentru ca am fost in depresie o sa ma ajute mai mult sa obtin postul?

| KovacsB a răspuns:

Minciuna are picioare scurte.
Daca minti azi inseamna ca ai mintit si ieri si o sa minti in continuare. Legal nelegal nu as angaja o mincinoasa pentru niciun motiv.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Pai daca nu se cere vechime, de ce te complici?
Daca declari ca ai vechime si pretentiile lor vor fi ca pentru unul care stie ce face. Atunci te vei da de gol. Si va fi mult mai rau.

| anamaria1985 explică:

Vreau un raspuns strict dpdv legal!

| MihaitzaItza a răspuns (pentru anamaria1985):

Din punct de vedere legal poti scrie ce vrei in CV... dar asta nu inseamna ca te ajuta la ceva