| Dragotta a întrebat:

Vroiam sa filmez intr-un supermarket si au venit niste gardieni si au zis ca nu am voie dar eu stiu ca am voie fiindca este loc public nu am fost intr-o zona private sau numa pentru angajati.Imi puteti spune/da un link cu legea care imi asigura accesul la informatii?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema este ca un supermarket nu constituie spatiu public.Este spatiul unei firme.Deci ai scapat ieftin. Puteai filma ceva care putea deranja prestigiul acelui supermarket.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Supermarketul apartine unei firme private si nu este loc public.
Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa fie spatiu public supermarketul?