| PATRIGEORGI a întrebat:

Am o intrebare!laughing pentru. cititorii din clasale 5-6...ce carti/povesti intersante ati citi voi sau care v-ar placea, poveti aventuroase sau care te iau prin surprindere! funda raspunsul cel mai dezvoltat, si bun!

6 răspunsuri:
| SiaAnastasia a răspuns:

Mi-ar placea sa citesc Recreatia mare, recomandata de diriginta mea. Zice ca este o poveste despre niste copii si trasnaile lor. Apropo, sunt in a 5-a.
Sper ca te-am ajutat.

| StoicaAndi a răspuns:

Amintiri din copilarie.
La Medeleni.
Print si Cersetor
Dumbrava Minunata
Recreatia Mare
Domnul Goe
Vizita
Le-am citit pe toate cand eram mic intr-o vara parca.Succes!

| zurick a răspuns:

Sunt in a 7-a.Dar astea care ti le scriu acum sunt cateva din ce am citit in clasa 6
Invitatie la vals de Mihail Drumes
Jane Eyre-C.Bronte
Mandrie si prejudecata de Jane Austen
Bal mascat de Ionel Teodoreanu
Un yankeu la curtea regelui Arthur de Mark Twain
Micutele doamne de Louisa May Alcott
Copilaria de Maxim Gorki
Marile Sperante de Charles Dickens
Am mai citit carti de J.verne in a 6-a si nu mai imi vine in minte acum

| happygirll a răspuns:

Eu sunt acum clasa 6-a. Din clasele a 5-a a 6-a mi-au placut mult cartile"Amos Daragon" si "Cronicile Narniei" sau Sherlock Holmes, astea sunt carti pe care le poti citi si sa le povestesti chiar la scoala. Dar daca vrei sa citesti ceva mai interesant care sa nu fie pentru scoala atunci uite astea: Casa noptii (eu acum le citesc), Jurnalul unui pusti sau Insemnarile unei pustoaice, O zi din sapte, ma rog...eu sunt fata si nu cred sa-ti fie intereant daca esti baiat sa citesti carti cu fete in personajul principal. Uite aici: http://www.litera.ro/......neri.html, iar care carte iti pare interesanta apasa pe ea si citeste rezumatul. Spor la citit :)

| stefan889 a răspuns:

Singur pe lume -hector malot
cei 3 muschetari-alexandre dumas
aventurile lui tom sawier-mark twain
eragon-nu mai stiu autorul
copii capitanului grant-jules verne
fram ursul olar-cezar petrescu
dama in cameli-alexandre dumas fiul
print si cersetor-mark twain cea mai tare carte pe care am citit-o
romanul adolescentului miop-mircea eliade
iliada(prima parte)si odiseea(a doua parte de homer)
legendele olimpului-alexandru mitru
arthur si cavalerii mesi rotunde -alexandru mitru
calatoriile lui gulliver-johatan swift