| Eremin a întrebat:

Am urmatorul exercitiu la romana:prezinta valoarea expresiva a verbelor la prezent..si iti da sa prezinti din text,din primul paragram,al doilea,care ti-l propune mai exact... verbul la prezent indica o actiune petrecuta in timpul vorbii,bun,asta stiu. Ce mi-e greu sa inteleg din acest exercitiu este ca nu stiu ce sa extrag din text,nu stiu ce sa scriu,nu stiu ce sa completez la exercitiu, nu stiu ce sa fac. Vreau sa imi explicati cat mai bine.

2 răspunsuri:
| Evelinmariaa a răspuns:

In primul rând, trebuie sa gasesti verbele la persoana intai. Dupa care scrii ca rolul lor este de a oferi subiectivitate. Cu ajutorul lor, autorul isi exprima ideile etc. Funda?

| AllyAllina a răspuns:

Timpul prezent exprima o actiune prezenta, desfasurata in momentul vorbirii.Verbele la timpul prezent identificate in text sunt:"sunt","fac","mananc","beau"(ti-am dat niste exemple), utilizate pentru a da expresivitate textului si pentru a evidentia intensitatea sentimentelor poetului.