| BellatrixToma a întrebat:

Acum 5 luni m-am decis sa scriu o carte, la inceput a mers excelent si am ajuns pe la 200 de pag. De ceva vreme am o problema, cand ma apuc sa scriu imi gasesc altceva de facut involuntar si scrisul nu ma mai atrage. Ce as putea sa fac sa imi revina pofta de scris? totusi am idei, dar parca sunt plictisita sa le dezvolt.Multumesc!

1 răspuns:
| diaac a răspuns:

Daca ai idei, ma intreb cum e pentru tine gandul de a termina o carte. Ce vrei sa faci cu cartea? Speri sa o publici, sa fie citita si apreciata, sa iei premii? Ti se pare util sa termini cartea sau crezi ca munca ta o sa fie pana la urma in zadar? (nu-i nevoie sa imi raspunzi, doar daca vrei, eu iti scriu la ce ma gandesc in caz ca te ajuta cu ceva intrebarile). Multor oameni le este frica de succes sau de esec (sau, paradoxal, de ambele) si poate aparea un comportament de autosabotaj, in care mai bine nu termini decat sa ai succes sau esec. Iti recomand sa iti iei niste momente singura in care sa iti amintesti cat mai detaliat cum era la inceput, ce simteai in timp ce scriai, ce scopuri aveai pentru carte sau daca poate iti placea pur si simplu sa scrii - incearca sa retraiesti acea stare de atunci. Daca scrii de placerea scrisului, daca regasesti acel entuziasm chiar si pentru o ora, tot inseamna ca poti scrie ceva in plus si esti mai aproape de final.

Poti avea si altre solutii: fie sa iti iei o "vacanta' oficiala de la scris, daca din cate te stii asta ti-ar putea da forte proaspete; fie poate sa iti iei cu tine sa scrii intr-un alt loc, care sa fie inedit pentru scris si sa te inspire; fie daca esti o persoana organizata si te tii de planuri, sa iti faci un program de scris un interval de timp realist pe zi si sa scrii atunci, daca tot ai idei... si daca incepi cu incetisorul, doar un sfert de ora pe zi, ceva care sa stii ca poti face cu relativ putin efort (si eventual sa gasesti un mod de a te recompensa de fiecare data cand te tii de programul stabilit).

Sunt doar niste idei, sper ca vreuna sa te ajute cu ceva. Succes!