| Isolde a întrebat:

as vrea sa fac un sondaj pentru iubitorii de Harry Potter si The Hobbit, care va fascineaza mai mult? (as vrea sa fac un forum rpg si nu stiu ce tema sa-i aleg). Astept raspunsuri. ^_^

10 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Hobbitul şi Stăpânul Inelelor (şi celelalte cărţi linket to Middle Earth) sunt net superioare seriei Harry Potter

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teardrop):

Hobbitul? La LotR si HP e o batalie de mai bine de o decada intre care serie e mai buna si realitatea e ca sunt cam la fel.
Dar Hobbitul? Tu chiar poti sa spui ca ultimele 2 filme din Hobbit au fost bune de ceva? Si sa spui ca sunt net superioare filmelor sau mai ales...cartilor Harry Potter?

Exista 2 tipuri de persoane care desconsidera HP. Snobii si habarnistii. Tind sa cred ca mai degraba faci parte din a doua categorie, fiindca daca erai din prima nu puteai suporta nici LotR sau Hobbit.

Daca la LotR sau HP cat de cat se poate spune ca mai merg comparate, dar cu Hobbitul matura pe jos.

Pana si cu LotR din destule puncte de vedere, pe care bine ca cineva s-a gandit sa le puncteze:

http://whatculture.com/......-rings.php

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mă refeream la cărţi...
Cărţile Hobbitul şi Stăpânul Inelelor CHIAR SUNT net superioare cărţilor Harry Potter. J.R.R. Tolkien a creat o lumea înteagă. Cu propiile limbi, propria istorie extrem de detaliată.

Am citit şi cărţile Harry Potter, nu sunt deloc habarnistă. Mi-au plăcut şi alea foarte mult, dar nu m-au impresionat foarte mult. În primul rând că majoritatea personajelor nu mi-au plăcut. N-am văzut filmele, nu le-am văzut decât pe ultimele două. Restul pur şi simplu nu mi-au plăcut niciodată. Nici când eram mică, nici acum.

Nu desconsider Harry Potter. Am zis doar că LotR, TH şi restul sunt superioare. Atât. N-am spus că seria Harry Potter e naşpa sau ceva de genu.

După mine HP şi The Hobbit merg în comparaţie, şi LoTR întrece superior HP (ca regie, ca distribuţie, ca acţiune, ca şi cadre, ca machiaj, ca şi coloană sonoră, etc.)
O să fac şi un comentariu linkului imediat ce îl citesc.

Apropo, n-ar trebui să fii atâta de agresiv, că fiecare avem dreptul la propria părere.

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, am început să citesc articolul ăla, şi în unele puncte e full retard. O să le şi menţionez, dar le iau pe rând.

1)Consider că Frodo e un personaj principal mult mai puternic şi mai tare. Harry Potter a fost personajul norocos. De câte ori apărea o problemă pe care în mod normal n-ar fi putut s-o rezolve, apărea şi ceva magic ce-l salva. Ceea ce nu-mi place la o poveste fantastică. Trebuie să încadrezi nişte reguli ale normalităţii, mai ales într-o poveste fantastică.
În majoritatea momentelor când intra într-un bucluc, apărea un personaj şi-l salva. Fie că a fost Sirius, fie că a fost Dumbledore, fie că magia mamei lui îl proteja de cine ştie ce. Nu zic că nu a făcut şi el lucruri măreţe, pentru că a făcut. L-a învins pe Voldemort, de exemplu. Sau ştiu eu, a condus A.D. I-a învăţat pe colegii lui Expecto Patronum. A făcut şi el multe.
Însă povara lui Frodo a fost mult mai grea. A suferit mai mult. Frodo s-a luptat cu el însuşi pentru a rezista tentaţiei de a folosi inelul. Frodo s-a furişat în Mordor, a fost înşelat, aproape a înebunit, a fost rănit, a fost de atâtea ori aproape de moarte şi nu l-a avut decât pe Sam lângă el. Conflictele interioare au fost mult mai complexe. Când l-a alungat pe Sam era aproape nebun. Nu ai cum să-i compari pe cei doi, fiindcă au trecut prim aventuri foarte diferite.
A lui Harry Potter a fost aventura unui adolescent ce-a salvat lumea.
Însă a lui Frodo a fost asta, şi o călătorie prin firea umană.

2) Full Retard. Postul ăla e făcut de un om ce n-a auzit în viaţa lui de Silmarilion. Întâi citiţi cartea aia, şi apoi comentaţi despre complexitatea villanilor. Cred că nici nu ştii cine-i Morgoth

3)Full Retard. Nici n-am cum să comentez aberaţiile de aici. Cum poţi să zici că o carte scrisă pentru copii şi preadolescenţi, începută de autor în copilărie are o complexitate morală mai mare ca şi Stăpânul Inelelor.
Îţi dau câte exemple vrei:
-Elfii - sunt frumoşi, buni şi blânzi, însă sunt extrem de argoanţi (Vezi Thranduill)
-Piticii - sunt puternici şi pricepuţi însă sunt foarte avari (Vezi Thorin)
-Hobitts - nici n-are sens să precizez aici. Vezi toate personajele: Marry, Pipin, Frodo, Bilbo. Înafară de Sam, toţi au fost, la un moment dat nişte fricoşi indecişi, sau nişte idioţi. Însă, la final, au dat dovadă de un curaj inimaginabil.
-Tom Bombadill? Ăla care-o scris habar n-are cine-i Tom Bombadil.
-Să nu mai spun de Gollum. Jeeze...Cea mai mare prostie din postul ăla.

4) N-o citit niciodată cărţile. Până şi în filme îs protretizate foarte bine personajele feminine puternice şi influente. Trebuie să spun de Galandriel? De Arwen? Mai ales de Eowyn? De Goldberry (ăla care o scris nici nu ştie cine-i Goldberry).

5) Full retard iară. Adică really..."Harry Potter has shaped a generation"? Ăsta-i motiv de laudă? Cum naiba să te lauzi cu "o generaţie"? Când Stăpânul Inelelor e în inima mai multor generaţii decât volume din seria Harry Potter?

6)Alt Full-Retard punct. Când am ajuns aici am zis că renunţ să citesc tot articolul. Să spui că Harry Potter e mai complex ca Lord of The Rings e pur şi simplu blasfemie!

7) Aici trebuie să fiu de accord. Harry Potter e mult mai destins. Însă nu mai amuzant. Adică în LotR sunt momente în care râzi cu lacrimi.

8) Doar pentru că în film sunt cunoscuţi doar Saruman, Sauron, Smaug şi, mai nou, Azog, nu înseamnă că doar atâţia îs. Citiţi cărţile, oameni, înainte să faceţi comentarii!

9)Cred că n-aţi citit despre moartea lui Boromir. Sau aţi închis ochii în film când au murit Kili şi Fili şi Thorin. Mai ales Thorin.

Mă rog, am comentat cam tot ce era de comentat. Dacă ai contra-argumente, şi eşti dispus/ă să discutăm pe un ton jovial (adică fără înjurături, fără sintagme de genul "şterge pe jos cu x", fără răutăţi, fără agresivitate), voi discuta cu plăcere.

Am citit amândouă seriile: Şi Harry Potter şi Middle-Earth saga (Adică HP, LoTR, acuma citesc Silmarilion şi în curând voi citit Copii lui Hurin). Nu ştiu despre tine.

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi oricum, cele două nu sunt chiar comparabile. Harry Potter e scrisă pentru copii şi preadolescenţi.
Stăpânul Inelelor se adresează unei categorii de oameni mult mai matură.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teardrop):

Dupa aberatia de aseara de la alta intrebare am fost curios sa vad ce ai scris si pe aici.

Vorbesti de agresivitate, dar tu nu te vezi pe tine, mai esti si fata. Uita-te la cele 3 posturi disperate, grabite, pe care le-ai scris, cel de-al 2-lea fiind foarte evident ca nu stii mai nimic deosebit legat de HP(il cunosti superficial ca un oarecare fan al fimelor cu Adam Sandler), incercand in zadar cu niste pseudoargumente sa ataci opiniile din acel articol, daca pentru tine e doar ceva inferior pentru copii, de parca ce a scris taica Tolkien e undeva oficial pentru un public matur. Cartile lui Rowling sunt mai usor de citit, mai digerabile, atata tot. Dar desi sunt scrise mai light pentru citit(Tolkien scriind prea descriptiv, dar nu si ceva memorabil), sunt mult mai complexe prin rezultatul redat.

Dovezile pentru faptul ca HP este superior prin plot si personaje fata de tot ce a scris Tolkien sunt incontrovertibile pentru orice individ cu o minima inteligenta si capabil sa priveasca obiectiv...si cunoscând bineinteles ambele universuri, nu ca tine, care esti doar cu Middle-Earth si te dai mare la cealalta postare pe site ca vai ce cauti sa te implinesti personal si doresti o societate mai buna. Pacat insa ca nu vezi cum valorile morale deprinse din HP ajuta ceva mai mult decat LotR/Hobbit(prezinta ceva, dar mai putin) la construirea unei societati umane mai bune.

Faptul ca ma iei cu afirmatii gen „nu mi-a placut oricum" nu e ceva valid. Nu ma intereseaza faptul ca aduci Silmarillion in discutie(este irelevant pentru comparatia de fata) ca tot la fel e oricum, desi comparatia e stricta cu Hobbitul. Tolkien a fost expert la descris locuri, lumi, razboaie, dar la personaje mai avea de lucru. Toate personajele lui sunt superficiale si desenate in Paint. Dar nu conteaza, pentru masculi mai ales Hobbitul e mult mai bun fiindca razboaie, sabii, orci, mai multe personaje masculine cu influenta. Si la calitatea scrierii, mai ales la LotR, sa stau sa citesc jumatate de carte pana pleaca Frodo din Shire? Noroc ca Peter Jackson chiar a stiut sa faca un film minunat din Fellowship si a impartit bine scenele. In rest la Hobbit a dat cu bata-n balta, lungind aiurea, ca sa mai ia niste bani.

Harry Potter a inceput ca o carte scrisa pentru PREadolescenti SI APOI A CONTINUAT pentru adolescenti si tineri adulti, a crescut odata cu o generatie de cititori. Spui ca ai citit si vazut filmele, dar se vede ca n-ai facut-o sau tot ce ai facut iti denota superficialitatea care te caracterizeaza maxim. Esti habarnista de la o posta. Mirosi a nestiinta. Climaxul emotional din HP este totodata mult superior peste LotR sau Hobbit. Asta pentru cine poate intra in universul de la Hogwarts, dar tu tot prin codrul din Fangorn stai si iti faci manichiura, fiindca doar entii vorbesc pe limba ta.

Tu stii ce inseamna influenta feminina? Crezi ca daca enumeri cateva personaje feminine, gata, sunt si influente, mai ales in lumea noastra, in afara cartii/ecranului?

Cu toate ca e vorba doar de filme, uita-te aici, fiindca mai la misto sau nu, chiar se mai zic adevarurile si in gluma: https://www.youtube.com/watch?v=8zlqeJusaLs

Chiar si aici(desi intr-adevar se vede ca tipii sunt si ei doar subiectivi si cel mult prezentatori si cam atat, mai mult mistocari si astia): https://www.youtube.com/watch?v=6175SgWnwSk

Eu sunt atat fan Middle-Earth, cat si HP, si sunt puncte unde LotR e mai fain(mai ales toata cultura fiecarei rase, limbile, deci sunt puncte unde Tolkien e inegalabil), dar si altele in care HP e mai fain si modul mult mai realist prin care oglindeste societatea de astazi.

Nu sunt comparabile, fiindca sunt ambele titani in genul lor particular, dar din anumite puncte de vedere sunt fiindca sunt multe paralele/asemanari. Iar eu iti spun prin ce e mai bun HP: prin complexitate a plot-ului si prin personaje foarte bine conturate. Are Hobbitul asa ceva? Nu, oricat ai incerca sa negi cu alte pseudoargumente.

Daca mai lasi vreun reply, nu o sa-l mai citesc, fiindca n-o sa am ce citi. Revino in privat eventual pe viitor(daca imi mai gasesti contul) sa-mi spui din nou ca Hobbitul este superior HP doar pentru ca ...asa zici tu si multi alti fani Middle-Earth care nu cunosc si HP, DAR numai dupa ce vei citi si vei vedea si toate filmele/cartile HP...ah, si eventual si când vei intelege ceva complex din ele, fiindca tot ce a scris Tolkien desi pretinzi ca e pentru adulti, e mult mai infantil ca si substanta peste tot ce vezi in HP. In momentul de fata te mai agiti degeaba la ce am vazut eu ca e blasfemie pentru tine si ce reprezinta la tine o complexitate morala sau a povestii, ori impact emotional. In afara de Gandalf care s-a intors oricum si avea si rol crucial nu m-a impresionat nimeni când a murit. N-avea cum. Iar in filme a fost si mai penal, cu triunghiul ala amoros inutil in Hobbit.

HP e mult mai socialist-realist, pe când lumea din Middle-Earth e prea indepartata, LotR/Hobbit e mai epic-operatic prin toate bataliile alea, concentrat mai mult pe acestea, fiindca pana la urma Tolkien scria in vreme de razboi.

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Recomand să vezi pagina şi grupul de facebook al fanilor LotR. Şi să le vezi şi pe cele ale fanilor Harry Potter. Te crezi aşa de superior, însă eşti stupid. E evident că nu ştii nimic despre literatură, cu atât mai mult despre literatura fantastică. Salut!

| MisterSTAG a răspuns:

Eu aleg The Hobbitwinking

| FlaviaC a răspuns:

Eu le-am citit pe ambele, dar pot spune ca "Harry Potter" m-a fascinat complet. Dupa pererea mea, este o adevarata opera.E adevarat, nici "The Hobbit" nu e mai prejos, dar totusi eu voi opta pentru "Harry Potter".happy

| AnneM96 a răspuns:

Harry Potter all the way big grin.