| lkjhgfdsa a întrebat:

cine a citit cartea Adam si Eva de L. Rebreanu? ce parere aveti despre ea?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o prostie. nu ti-o recomand deloc. mai degraba ciuleandra de rebreanu.

| rocket a răspuns:

Http://li.ro/nube Poate ca vrei sa stii ca este cartea preferata a autorului.;) O carte foarte profunda, ca iti va placea si tie.

| PrinţulMîşkin a răspuns:

Puţin cam sângeros dar este printre puţinele romane din literatura noastră care să aibă la bază metempsihoza şi mitul androginului. Mie mi-a plăcut şi cred că merită să-l citeşti şi doar aşa pentru povestea de dragoste de acolo, pentru cultură generală etc. Îmi aduc aminte că mi-a plăcut cum a descris felul în care călătoreşte sufletul dintr-un corp în altul. Eu zic să-l citeşti că nu e nici aşa mare şi oricum nu o să te plictiseşti că e compus din mai multe povestioare din diverse ere.
Chiar aseară m-am uitat la Cloud Atlas – este aproape exact aceeaşi poveste, la fel şi The Fountain. Amândouă sunt nişte filme super-tari, la fel şi romanul "Adam şi Eva".
P.S Ciudat că e o combinaţie între mitul lui Adam şi Eva - creştin, mitul androginului- foarte vechi dar din Grecia antică a ajuns la noi şi reîncarnarea – să spunem budistă. Interesantă combinaţie.

| SimonaJo a răspuns:

Superba cartea. Inveti ceva nou din fiecare pagina, cu o alta viziune, tipic lui Rebreanu. Ideala pentru cultura generala.