| AndaAlexandra a întrebat:

Buna. Cui ii plac poeziile... Este o poezie, mai lunga, despre o mama care își crește singură copilul. Casa lor cred că e pe un deal. La un moment dat parcă se întoarce tatăl lui, dar nu îmi mai amintesc exact. La începutul poeziei se descrie casa in care locuiesc. Și parcă atunci când se întoarce el, femeia e batrana. Nu știu alte amanunte, dar am nevoie sa o gasesc. E scrisă de poetii clasici. Știți cumva ce poezie este?

2 răspunsuri:
| aizen0567 a răspuns:

Ma gândesc poate "Casa părintească" de Ion Minulescu sau "Mama" de George Coșbuc, nu ți mai amintești nici un vers? sau măcar de cine e scrisă?

| AndaAlexandra explică (pentru aizen0567):

Nu mai trebuie. Mulțumesc frumos. Am gasit-o până la urmă. E vorba de Călin de Mihai Eminescu. Țineam minte doar ceva din prima parte.