| Simonika1264 a întrebat:

Puteti sa-mi dati si mie cateva sugestii de carti,(numele cartii+autorul) in care principalele personaje sa fie niste copii? Ceva gen Ciresarii, Tom Sawer, Huckleberry Finn... Mai aventuroase. Raspunsul cu cele mai potrivite carti primeste FUNDA

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Singur pe lume - Hector Malot
Comoara din insula - R. L. Stevenson
Heidi - Johanna Spyri
Cronicile din Narnia - C. S. Lewis
Cronicile Wardstone - Joseph Delane
Cartea Junglei - Rudyard Kipling
Aventurile lui Nils Holgersson prin Suedia - Selma Largerlof
Vaporul alb - Cinghiz Aitmatov

Spre sa-ti placa macar una. Bafta!

2 răspunsuri:
| KALASHER a răspuns:

Print si cersetor, Si toata seria "cronici din tinuturile intunecate" (in total 5 volume de Michelle Paver)este o serie foarte aventuroasa, cu copii.Eu am citit toate 5 volumele si mi-au placut mult! Incearca si tu, nu vei regreta! Lectura placutawinking

| rodutcotirla a răspuns:

Baiatul care a imblanzit vantul -P.R. Morrinson
Hotul fulgerului- Rick Riordan
Marea monstrilor-Rick Riordan
Extraordinarele aventuri ale lui Basil cel Banal- Wiley Miler
Marile sperante-Charles Dickens
Momo - Michael End
Mathilda- Roald Dahl