| AryAryana a întrebat:

:*
Am 14 ani si vreau si eu sa citesc niste carti interesante pentru varsta mea.
Funda!

Răspuns Câştigător
| HermesArtwork a răspuns:

Salut.Eu am tot 14 ani, insa citesc orice.Iti recomand sa incepi cu "Legendele Olimpului", este o lectura usoara, de cultura generala si este si foarte interesanta.

Uite o lista cu cartile citite de mine:
Legiunea blestematilor
Curtea martiala
Inchisoarea OGPU
Batalion de mars
Comisarul
Monte Cassino
(Astea au fost scrise toate de Sven Hassel.Sunt despre cel de al doilea razboi mondial.)

Odiseea (are 2 parti, ar trebui sa citesti "Legendele Olimpului" mai intai.)

Iar acum citesc "Monstrii : Cele mai malefice personalitati istorice"

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Vlad Musetescu -Cei trei veseli naparstoci. http://www.librarie.net/......stoci-Vlad

| Cameliapantiru a răspuns:

Iti recomand sa citesti seria "Saga asiatica", a lui James Clavell si/sau seria "Gestapo", scrisa de Sven Hassel. Ai putea incerca si "Maitreyi''-Mircea Eliade. Lectura placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mizerabilii-Victor Hugo
Enigma Otiliei-George Calinescu
Viata lui Mihai Eminescu-George Calinescu
Testamentul incasului-Karl May
Taramul ceturilor-Arthur Conan Doyle
La Medeleni-Ionel Teodoreanu
Moara cu noroc-Ioan Slavici
Ion-Liviu Rebreanu
Invitatie la vals-Mihail Drumes

| XxTerrorxX1 a răspuns:

1. Amintiri din Copilarie De I. Creanga
2. Fram, ursul polar De C. Petrescu
3. D-L Goe De I.L. Caragiale
4. Mi s-a terminat caietul De M. Santimbreanu
5. 20.000 de mii de Leghe sub mare De Jules Verne
6. Fetita cu Chibrituri de H.CH. Andersen
7. Aventurile lui Tom Sawyer - Mark Twain

| HUNTERtheist a răspuns:

Daca abia incepi sa citesti iti sugerez ceva care sa te prinda,daca incepi cu carti clasice n-o sa le intelegi aroma,substanta, o sa te plictisesti.
incearca ceva fictiune/fantasy daca ti se pare ca vrei ceva mai serios ia Sven Hassel sau chiar mai profund/mai spiritual incearca Coelho, este foarte usor de citit(stiu ca multi nu l-ar recomanda dar este cea mai de baza forma de filozofie, care sa te si tina prins in povesti, fiind prezente si momente mai ciudate sa zicem)
Daca consideri ca poti intelege si tema dragostei la nivelul just poti incerca Maitreyi