| CL0UD a întrebat:

Am scris o poezie ca ma plictiseam foarte tare... Stiu c-o sa vi se para ca e penibila, dar o prietena mi-a spus ca-i place si ma gandeam sa va intreb si pe voi. Deci... va astept criticile :
Plictiseala...
E doar un cuvant, dar pare o boala
Ca un drog cu efect nedorit
Stau degeaba, timp risipit
Ce rost are sa traiesti?
Induri, suferi, dar tot iubesti...
De ce e viata asa grea?
Si cum am ajuns eu pe lumea asta?
Daca traiam in alta galaxie
Poate as fi avut viata. o vesnicie! Ma gandesc la sinucidere
Oare ar fi o pierdere?
I-ar pasa cuiva
De moartea mea?
Ce este dupa moarte?
Ceva special, ceva aparte...
Sau pur si simplu pamant si ceata?
Nu mai e nimic, trupul iti ingheata.
Se descompune treptat,
Nu e mult de asteptat.
Dar daca sufletul tau ar ajunge undeva?
Poate ai deveni o stea si ai invinge moarteaDar atunci cand stelele explodeaza?
Nu, lumea lor nu se ruineaza.
Daca se reincarneaza?
Sau daca nu traiesc, ci doar viseaza?
Daca asta nu e viata, ci doar o aluzie?
Oricum la sfarsit, toti ajingem la perfuzie.
Prea multe intrebari si nici un raspuns. Acest mister va ramane ascuns.
Eu continui sa sper ca exista ceva dupa sfarsit.
Un nou inceput, mai bun de trait.
P.S Nu va dau funda daca doar ma complimentati.

Răspuns Câştigător
| DrMundo a răspuns:

Bun deci, te admir pentru lirismul si insiratia ta, ai vorbit despre "complexitatea sufletului" sau ceva pe acolo, ca sa faci o poezie sunt cateva reguli (cu exceptia poeziei neoclasice, ceea ce este si poezia ta, si te aplaud pentru asta), daca ai fi vrut sa o faci mai "clasica" ar fi trebuit ca versurile sa aiba acelasi numar de silabe, pentru masura textului, desi repet tema care ai ales-o a fost foarte buna. Iti lipsesc in anumite locuri rimele sau doar nu le-am sesizat eu din cauza masurilor care au fost scurte in unele momente, dar este de apreciat daca este prima ta poezie, o salvez in calculator si o mai studiez un pic si mai revin cu edit, oricum contiua tot asa ai talent, esti bun/a

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Exact momentul de plictiseală a fost acela care te-a împins să concepi o asemenea mizerie de text?
Așa ceva nu se cheamă poezie.
Nici măcar analfabeții ăia de maneliști nu ar concepe un asemenea avorton.
Te rog să mă crezi!
Aceasta nu e poezie, nu e literatură.
Mai bine joci bambilici.
Hai, pa!

| kar1GaNNN a răspuns:

Prea multe intrebari in poezie, ai putea sa o faci mai simpla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Sau pur si simplu pamant si ceata?
Nu mai e nimic, trupul iti ingheata.

Nu, lumea lor nu se ruineaza.
Daca se reincarneaza?
Sau daca nu traiesc, ci doar viseaza?

Eu continui sa sper ca exista ceva dupa sfarsit.
Un nou inceput, mai bun de trait.''

Astea fac toata poezia. Felicitari oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow cred ca e prima reactie a tuturor (inclusiv a mea) ai talent si cred ca nu ar trebui sa il lasi deoparte continua sa il extinzi. Pentru inceput poti sa iti faci un caiet numai cu poezii si apoi sa il publici sau sa incluzi poeziile intr-o poveste despre o persoana cu intrebari multe care vrea sa descopere misterele universului e doar o idee daca iti place poti sa o pui in aplicare.
Succes!winking

| Taduic a răspuns:

Nu te gandi sa-ti faci un viitor din asta. Si eu scriu ca tine poezii, doar ca asta trebuie tratat doar ca pe un hobby.

Răspuns utilizator avertizat
| catalinaicg a răspuns:

Foarte frumoasa si profunda continua sa scrii. Te exprimi frumos, imi place. Continua sa scrii si mai publica aici sa le citim.

| wL123 a răspuns:

O porcărie de poezie laughing întortocheată și fără niciun sens laughing

| Sweetdreamer a răspuns:

Imi place happy