| Andrei1859 a întrebat:

Bună TPU! Dacă la bac se cere "Particularități ale unei nuvele studiate" fără a se menționa autorul sau secolul în care a apărut asta înseamnă că se putea scrie "Moara cu Noroc" sau "Lăpușneanu"? Sau trebuie una anume?

5 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Oricare din ele

| ioana748 a răspuns:

La alegere,

| adryang78 a răspuns:

Se putea scrie despre oricare dintre nuvelele studiate.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu poți înțelege o cerință, dar dai bacul... Aoleu! Și întreba unul pe aici de ce se duce de râpă țara.
Cerința, ca să îți explic pentru nivelul tău, stabilește două criterii pentru lucrare pe care o vei prezenta:
1) să fie nuvelă (nu roman, nu poezie, nu orice altceva);
2) să fie studiată la clasă.
Atât. Ce era atât de greu?
Legat de cele două exemple pe care le-ai dat ("Moara cu noroc" și "Alexandru Lăpușneanu") întreabă-te dacă acestea sunt nuvele și dacă le-ai studiat la clasă. Dacă îndeplinesc ambele criterii, le poți folosi. Dacă nu, nu.

| Giulia911 a răspuns:

La alegere