| Nyco4ever a întrebat:

Buna TPU vreau si eu expresiii,citate despre apa, mari si oceane dau fundita:*:*

3 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Bună. Îți dau citate.
Despre apă:
-Apa este o emoţie care curge.[ Alberto Casiraghy ]
-Apa este singura băutură pentru un om înţelept.[ Henry David Thoreau]
-Misiunea salvamarului e să scoată omul din apă şi apa din om.[ Vasile Ghica]
-Toate apele au culoarea înecului.[Emil Cioran ]
Despre mări:
-Valul este dorul mării de a săruta ţărmul.[Lucian Blaga]
-Valul este dorul mării de a ajunge la mal.[Octav Bibere]
Și ultimul, despre oceane :
-Dragostea mea e un ocean subteran. Cerul oceanului meu e fundul mormintelor.[Ionel Teodoreanu ]
-Oamenii sunt asemeni valurilor oceanului: ei dansează în furtuna iluziei. Oceanul nu încetează să-i aspire către El. Mai devreme sau mai târziu, ei vor fi resorbiţi şi, în final, se vor topi din nou în vastul Ocean al Iubirii Divine, care i-a emanat.[Paramahansa Yogananda]
-Şi eu sunt fiica oceanului - zise băltoaca.[ Valeriu Butulescu ]

Sunt bune?

| andru10best a răspuns:

Apa este singura băutură pentru un om înţelept.
Fericirea este lumina de pe apă. Apa este rece şi întunecată şi adâncă.
Ocean să fii. Să păstrezi amintiri din toate izvoarele.
Deşertul şi oceanul se completează reciproc. Pe fundul oceanului se găseşte nisip, iar în stăfundurile deşertului poţi afla un ocean.

| Crinutza24 a răspuns:

"Uitam ca cercul apei si al vietii este acelasi", Jacques-Yves Cousteau

"Ocean sa fii. Sa pastrezi amintiri din toate izvoarele." Valeriu Butulescu

"Marea este prima dezlantuire a sufletului cosmic." George Calinescu

"Virtutile se pierd in interesul egoist asa cum raurile se varsa in mare."
Franklin D. Roosevelt

"Daca este un spectacol mai maret decat marea, acesta este cerul; daca exista vreun spectacol mai maret decat cerul, acesta este interiorul sufletului." Victor Hugo

"Marea, odata ce si-a aruncat vraja, te tine prins in mrejele ei pentru totdeuna."
Jacques Yves Cousteau

"Marea, o apa ce nu adapa."
Lucian Blaga

"Marea nu are nici inteles, si nici mila."
Anton Cehov

"Oricine poate tine carma atunci cand marea este calma."
Publilius Sirus