| dyaloveyou a întrebat:

Vreau si eu nume de personalitati culturale si personalitati stiintifice. Ms mult:*

Răspuns Câştigător
| DeeALarysa a răspuns:

Diana pentru romana nu laughing) Uite ce am scris eu laughing) Culturala:Adriana Boerescu(pictorita), Alexandru Nemoianu, Virgil Nemoianu, Marin Tarangul.
Istorica: Mihai Viteazu, Mircea cel Batran, Dimitrie Cantemir‎, Nicolae Iorga‎, Manuela Tănăsescu.
Stiintifica:Gheorghe Bratu, Dan Brânzei, Daniel Breaz, George Emil Palade.
Sper ca te-am ajutat coleguta mea pup si funda kiss

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facebook!

| Euletitia a răspuns:

Buna! Nua i precizat daca personalitatile acestea trebuie sa fie romani sau pot fi si straini, asa ca eu iti voi pune la inceputul listei romani, urmandapoi sa enumar si personalitati din alte tari.
Personalitati culturale: Mihai Emionescu, Ion Luca Caragiale, Ion Creanga, Ioan Slavici, Liviu Rebreanu, Camil Petrescu, Cezar Petrescu, Mircea Eliade,(lucrari atat in domeniul literaturii, cat si al istoriei religiilor si nu numai), George Bacovia, Vasile Alecsandri, Tudor Arghezi, Lucian Blaga(poet si filozof), Ion Barbu(poet si amtematician), Anton Holban, Hortensia-Papadat-Bengescu, Cella Serghi, Ionel Teodoreanu, Otilia Cazimir, George Toparceanu, Dimitrie Cantemir, Nicolae Grigorescu, Constantin Brancusi, George Enescu, Ciprian Porumbescu, Mozart, Beethoven, Bach, Giuseppe Verdi, Antonio Vivaldi, Picasso, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Shakespeare, Dostoievski, Lev Tolstoi, Charles Dickens, Johnathan Swift, Charlotte Bronte, Emily Brontte, Anne Bronte, jane Austen, Gustave Flaubert, Charles Baudelaire, Margaret Mitchell
Personalitati stiintifice: Marie Curie, Jean Curie, C. I. Parhon, Alexandru Myller, Traian Lalescu, Victor Babes, Stefan Procopiu, Newton, Arhimede, Blaise Pascal, Pitagora, Euclid etc
Bafta!

| dyaloveyou explică (pentru Euletitia):

Buna Euletitia scuze, am uitat sa precizez ca trebuie personalitati din Romania, mersi pentru raspuns :*

Răspuns utilizator avertizat
| IssabellaLoLa a răspuns:

Daca vrei personalitati culturale romanesti iti pot spune de spre Nicolae iorga, Octavian Paler, Vasile Alecsandri, Corneliu Baba, Constantin Brâncuşi, Regina Elisabeta a României (poeta Carmen Sylva), Emil Cioran, Mircea Eliade, Eugen Ionescu, Gheorghe Petraşcu şi George Enescu.
iar personalitati stiintifice :Victor Babes, Aurel Vlaicu, Emil Racovita

funda?batting eyelashes

| dyaloveyou explică (pentru IssabellaLoLa):

Buna yzuka2002 daca raspundeai mai devreme puteam sa iti dau funda dar ai raspuns dupa ce am dat funda, mersi pentru raspunsul tau :*

| DeeALarysa a răspuns:

Si uite ce am ales eu de acolo:
culturala: Adriana Boerescu
stiintifica: George Emil Palade
istorica: Mihai Viteazu

| iu43y34i343456 a răspuns:

Stiintifice: Victor Babes, Aimé Césaire, Arhimede etc. Culturale: Leonardo da Vinci, Pierre Drouhet etc. big grin