| FaraNume2 a întrebat:

Vreau sa-mi spuneti si mie niste carti de dragoste pentru adolescenti, niste carti in care pot gasi o realitate.

"Iubirea perfecta nu poate fi dobandita niciodata. Tocmai de aceea iubirea trebuie sa moara atunci cand isi atinge intensitatea maxima; e la fel ca un trandafir care nu are decat o sansa, anume sa fie taiat cand floarea sa a atins frumusetea desavarsita. O planta moarta si pastrata in ierbar poate sa incante ochii ani de-a randul. O iubire curmata in clipa cand a devenit foarte pasionala are puterea de a vrajii oamenii timp de secole intregi. Mitul iubirii este o nascocire a basmelor, la fel de ireala si improbabila ca un orgasm continuu."

O carte ceva de genu asta! Am 16 ani.

Spuneti-mi va rog, pe scurt, despre ce e vorba in cartea respectiva.

Multumesc! :*... si a >:" dau fundita! :* >:"

Răspuns Câştigător
| andreeaalexandra1995 a răspuns:

O carte de dragoste foarte buna care chiar mi-a placut se numeste PREDESTINATI de Josephine Angelini...
Ti-o recomand si tie!

3 răspunsuri:
| Vlad2013 a răspuns:

Dama cu camelii.-Alexandru Dumas

| DenisaDeniiiTpu a răspuns:

Hei! Uite niste carti foarte bune:

Sub aceeasi stea, John Green: Desi un medicament miraculos i-a prelungit viata, Hazel Grace Lancaster, in varsta de 16 ani, are impresia ca de cand se stie a fost „in faza terminala". Insa atunci cand fermecatorul Augustus Waters, suferind si el de aceeasi boala cumplita, apare la intalnirile unui grup de suport unde merge Hazel, povestea fetei va fi complet rescrisa. Spirite inrudite, impartind acelasi farmec si acelasi simt al umorului, Hazel si Gus incep o cursa contra cronometru in care invata ce inseamna sa iubesti.

Cautand-o pe Alaska John Green: Miles Halter, un adolescent singuratic pasionat de cuvintele rostite de personaje celebre in ultimele lor clipe de viata – pleaca la scoala cu internat Culver Creek in cautarea a ceea ce Rabelais numea „Marele Necunoscut". Acest Necunoscut se dovedeste mai tulburator decat si-ar fi imaginat vreodata cand in noul sau cerc de prieteni isi face intrarea seducatoarea Alaska Young. Inteligenta, amuzanta, imprevizibila, Alaska il atrage intr-o lume misterioasa de lumini si umbre, ce sta sub semnul ultimelor cuvinte ale lui Simon Bolívar, faimosul general imortalizat de Gabriel García Marquez: „Cum o sa mai ies eu din labirintul asta?" Nimic nu va mai fi la fel...

De 19 ori Katherine, John Green: Colin, un „fost copil-minune" pasionat de anagrame, pleaca impreuna cu prietenul sau Hassan intr-o calatorie departe de casa pentru a-si uita toate dezamagirile in dragoste. Cu 10.000 de dolari in buzunar si un mistret pe urmele sale, Colin vrea sa demonstreze Teorema Fundamentala a Previzibilitatii Katherinelor care, spera el, va prezice viitorul tuturor relatiilor. Iubirea, prietenia si umorul sunt ingredientele picante ale acestui roman spumos, ingenios construit, despre cum te poti reinventa.

Divergent si Insurgent, Veronica Roth: Intr-un Chicago distopic, orasul in care traieste Beatrice Prior, societatea este impartita in cinci factiuni, fiecare dintre ele cultivand o anumita virtute: Candoarea (cei sinceri), Abinegatia (cei altruisti), Neinfricarea (cei curajosi), Prietenia (cei pasnici) si Eruditia (cei inteligenti). In fiecare an, intr-o zi anume, tinerii in varsta de saisprezece ani trebuie sa-si aleaga factiunea careia ii vor fi devotati pentru tot restul vietii. In ceea ce o priveste pe Beatrice, ea trebuie sa hotarasca daca ramane alaturi de parintii ei sau alege factiunea care considera ca i se potriveste cel mai bine. In cele din urma, alegerea pe care o face va surprinde pe toata lumea, inclusiv pe ea insasi. In timpul initierii care urmeaza, marcata de o puternica rivalitate, Beatrice isi ia un alt nume, Tris, si se straduieste sa afle cine sunt cu adevarat prietenii ei si, de asemenea, daca o poveste de dragoste cu un baiat uneori fascinant, alteori enervant, isi poate gasi locul in viata pe care ea si-a ales-o. Dar Tris are un secret pe care l-a ascuns de toata lumea deoarece fusese prevenita ca i-ar putea aduce moartea. Si, pe masura ce descopera un conflict care ia treptat amploare, amenintand sa destrame societatea aparent perfecta in care traieste, afla ca secretul ei ar putea-o ajuta sa-i salveze pe cei dragi… sau ar distruge-o.

Anna si sarutul frantuzesc, Stephanie Perkins: Anna si sarutul frantuzesc, o carte amuzanta, plina de suspans. Stephanie Perkins a scris o carte care cu siguranta o sa topeasca inimi. Anna asteapta cu nerabdare inceperea ultimului an de liceu in Atlanta, unde are o slujba ideala, o prietena fidela si un baiat pe care vrea sa il cucereasca. Lucrurile se schimba si Anna merge la un internat din Paris. Aici il intalneste pe inteligentul, cuceritorul Etienne St. Clair. Totusi, exista o problema „St. Claire e deja luat", are o iubita. Anna isi repeta „suntem doar buni prieteni, suntem doar buni prieteni", dar sentimentele, reciproce, devin de neinlaturat. Oare se va sfarsi totul cu mult asteptatul sarut frantuzesc? Cei care vor citi Anna si sarutul frantuzesc vor avea ocazia sa descopere Parisul, pas cu pas, prin ochii a doi tineri adolescenti, poate mai frumos si mai interesant ca orice alt ghid scris vreodata al Parisului.

Pe strada Dublin, Samantha Young: Jocelyn Butler a fugit ani intregi de trecutul sau. Insa barbatul seducator pe care il cunoaste o va dezbraca de toate... secretele. Acum patru ani, Jocelyn Butler si-a lasat in urma trecutul dureros si a plecat din Statele Unite in Scotia, pentru a lua totul de la capat. S-a hotarat sa-si ingroape suferinta si sa mearga inainte fara a se mai implica in nicio relatie. Pare multumita sa duca o viata retrasa pana in clipa in care se muta intr-un apartament superb pe Dublin Street. Acolo cunoaste un barbat care zguduie din temelii lumea ei pazita cu grija. Braden Carmichael obtine intotdeauna ce vrea. Stiind cat de sceptica este Joss privind orice fel de relatie, Braden ii propune un aranjament sexual care sa satisfaca atractia intensa dintre ei si care sa le ofere in acelasi timp libertate totala.

Pe strada Londra, Samantha Young:A doua carte din seria Pe Strada Dublin, London Road ne readuce in Edinburgh pentru inca o poveste emotionanta, impregnata de erotism, in care Samantha Young nu se teme sa abordeze teme incomode. Jo Walker are un obiectiv clar: sa gaseasca un barbat care sa le ofere stabilitate financiara ei si familei ei. Pentru aceasta, insa, trebuie sa joace un rol care i-a devenit o a doua natura si sa le ascunda potentialilor parteneri adevarul despre familia ei. Cand il intalneste pe Cameron McCabe, acesta o judeca dupa aparente si isi formeaza o opinie nu foarte magulitoare. Dar, pe masura ce incep sa se cunoasca, Cam descopera ca Jo nu e ceea ce pare, iar Jo descopera un barbat in fata caruia nu trebuie sa se ascunda. Oare va indrazni Jo sa puna in joc viitorul ei si al fratelui ei dand curs atractiei mistuitoare dintre ea si Cam?

O zi buna!

| ManGoLine a răspuns:

Cautand-o pe Alaska de John Green
Sub aceeasi stea-John Green
SIMONE ELKELES-Chimie perfecta (Chimie perfecta, vol. 1)
Neil Gaiman - Cartea cimitirului
Jurnalul unui adolescent timid-Stephen Chbosky
Fericirea incepe azi - Jamie McGuire
Fericirea mea esti tu - Jamie McGuire
It's Kind of a Funny Story-Ned Vizzini
Let Me In -John Ajvide Lindqvist
Jocurile Foamei-Suzanne Collins