| DaniPăun a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare despre gramatica, nu imi dau seama exact cum este corect din punct de vedere gramatical si incerc sa primesc raspuns aici. Care este varianta corecta a propozitiei: Acesta se poate modifica in functie de lungimea si/sau modelul dorite.
Acesta se poate modifica in functie de lungimea si/sau modelul dorit.
Nedumerirea mea este la cuvantul dorit/dorite in contextul dat, care este varianta corecta, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Yui2005 a răspuns:

În contextul dat, varianta corectă este: „Acesta se poate modifica în funcție de lungimea și/sau modelul dorit.

Cuvântul „dorite" este plural și se folosește cu substantive la plural. „Modelul dorit" este singular, așa că trebuie să folosești „dorít" pentru a se acorda cu substantivul „modelul", care este și el la singular.Deci, în contextul în care te referi la „lungimea" (singular) și „modelul" (singular), forma corectă este „dorít".

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dorite...pentru că e un plural "lungimea și modelul"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorit.

| BlueBell07 a răspuns:

Aici este vorba despre o situatie de hiperacord. Citez un alt exemplu si o explicatie foarte clara:
"(iii) literatura și cultura franceze, (corect: franceză)
Hiperacordul din (iii) se explică prin calchierea (copierea) normei de acord din franceză (fr. Langue et litterature roumaines; litterature et culture francaises). Norma românească cere ca, în cazul unor substantive coordonate prin ȘI, adjectivul comun să se pună o singură dată, la ultimul element, și să se acorde formal doar cu acesta. "
Deci, aplicand aceasta regula la exemplul dat de tine, varianta "dorit" este cea corecta.-" Acesta se poate modifica in functie de lungimea si/sau modelul DORIT."

| JustDeedee a răspuns:

Salut,

Corect este "dorit" deoarece tu te referi atât la "lungimea dorită", cât și la "modelul dorit", dar ca să eviți o oarecare repetare a cuvântului, îl folosești o singură dată.

| Concurs2025 a răspuns:

De lungimea si/sau modelul dorit
de lungimile si/sau modelele dorite