| ChrystianSandu a întrebat:

Bună ziua,
De curând am citit Enigma Otiliei. O carte care m-a impresionat prin personajele sale (Aglae, Stanica, etc.). Va rog, să îmi recomandati niste carti care abordează aceeasi temă (lupta unei familii pentru bani si mostenitor).

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Enigma Otiliei a fost faina, pot sa zic ca da pana intr-un punct dar sfarsitul a stricat tot, adica pana mea Otilia aia e o ametita si o proasta pana mea daca i-a placut de Felix de ce a fugit in lume cu Pascapopol? Du-te si te impusca Otilia asta e parerea mea!

| Syndre a răspuns:

Nu credeam că am să aud pe cineva că o să zică ca a fost impresionat de Enigma Otiliei...

| ChrystianSandu explică (pentru Syndre):

Trecând peste partea siropoasa, romanul a fost interesant. Cam prea multe scene cu Felix si Otilia dar în mare parte chiar mi-a placut.

| emysz3 a răspuns:

Adica te intereseaza o poveste de dragoste nefericita? Sau stilul in care e scrisa cartea?
Eu ti-as recomanda sa citesti si celelalte romane ale lui Calinescu - incepand cu "Cartea nuntii", ceva mai usurel, si apoi "Bietul Ioanide" si "Scrinul negru".
Ai putea sa incerci si Camil Petrescu - "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" si "Patul lui Procust".
Pe langa toate aceste carti, ti-as sugera sa citesti Fifty shades of Grey, o capodopera, cu un impact destul de puternic. O zi buna iti urez si spor la citit!

| ChrystianSandu explică (pentru emysz3):

Nu chiar, mai mult stilul în care a fost scrisă. Adică, conflictului dintre rude pentru a mostenii o avere.