| Toceală a întrebat:

Bună Ziua tuturor, am venit aici să pun o intrebare:
De ce toată lumea se plânge că "doamne, n-am luat bacul"?
Până la urmă, ne uităm în oglindă și tot oameni suntem, nu ne transformăm în câini.

Eu zic că trebuie doar s-o ducem bine, cu bac sau fără, dar văd că multă lume nu vede acest lucru

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara bac îți cam dai singur la gioale in partea cu doar sa ducem bine...

| gabicoo a răspuns:

O duci bine doar dacă ai bani. Și cum banii nu cresc în pom să-i culegi trebuie să muncești. Aici intervine chestia cu bacul: dacă la jobul respectiv nu este nevoie de bac nu este nici o problemă, dacă este necesar bacul atunci trebuie să faci tot posibilul să-l iei.

| johnnny123 a răspuns:

"Până la urmă, ne uităm în oglindă și tot oameni suntem, nu ne transformăm în câini."

Nici dacă ești analfabet nu te transformi în câine. Deci argumentul ăsta nu are niciun sens.

"Eu zic că trebuie doar s-o ducem bine, cu bac sau fără, dar văd că multă lume nu vede acest lucru"

Da, așa e, scopul final este să o ducem bine. Și tocmai ăsta este rolul bacului: să-ți sporească șansele de a o duce bine. Deci poate că tu ai o problemă cu vederea, nu restul oamenilor. Pentru că preferi să pornești în căutarea unei vieți bune cu șanse mai mici decât să pornești cu șanse mai mari.

| KovacsB a răspuns:

Toată lumea se plânge că "doamne, n-am luat bacul"?

Care toata lumea?
Poate prietenii tai sau rudele tale.
La cat s-a dat de usor anul asta sa nu iei bac-ul inseamna ca esti chiar o nulitate.

| AndaAlexandra a răspuns:

Bacalaureatul a fost dintotdeauna o chestiune importantă și toată lumea l-a luat ca atare. Acum, toți îl percep ca pe un simplu test și nimeni nu mai învață.
Evident că asta nu te schimba in niciun animal, dar părerea mea este că dacă nu vrei sa dai bacalaureatul nu ar trebui sa te prezinți și gata. In felul asta nu te faci de rușine, nu râde nimeni de tine, iar notele cinstite le-ar lua cei care învață și își dau interesul.
Este important bacalaureatul dacă vrei să ai o funcție importantă. Asta te ajuta sa te ridici, să avansezi, etc. Uneori nu contează nota de la bac, dar e important să îl ai.