| LisaJulie a întrebat:

Care este cea mai buna aplicație de citit carti pe telefon?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pune Adobe reader, e (cvasi)universal

| thealchemist a răspuns:

Depinde de carti. din cate stiu eu nu exista un program universal pentru carti.

| gaminator a răspuns:

Daca vrei sa citesti pe telefon trebuie sa iei in considerare faptul ca vei plati un abonament lunar, destul de costisitor, pe o aplicatie de pe care nu vei putea descarca pdf cartile. Cititul de pe telefon nu e cel mai recomandat. Daca vrei sa citesti in format digital cam ai nevoie de un ebook, in general kindle, unde poti cumpara ce carti iti doresti de pe amazon.

| NLS a răspuns:

Depinde dacă tu deja ai cărțile într-un anumit format digital sau nu, - pe telefon.

Daca le ai copiate pe telefon, Calibre sau Readera citesc cam toate formatele existente.

Daca cărțile au fost cumpărate online de la o librărie sau magazin de specialitate, și au protecție AdobeDRM, ai nevoie de Adobe Digital Editions (Cu excepția faptului în care protecția e îndepărtată de tine sau de cineva care se pricepe, cu un program anume. Dacă faci asta, le poți deschide tot cu Calibre sau Readera pe urma).

Iar dacă nu ai nici un fel de cărți pe dispozitiv, trebuie sa iti faci abonament fie la Amazon, fie pe alt portal, de exemplu Pocketbook.

Fiecare din aceste portaluri, are și o aplicație, de ex Pocketbook Reader, Eboox Reader, Kobo Reader, etc. Exista și librarii care oferă abonamente lunare, sau metode de a cumpăra cărți în format digital.

Eu cumpăr de pe Libris.ro, când sunt reduceri.
Elimin protecția DRM, apoi le transform din Epub, în format PDF cu Calibre.

Daca deții fisiere pdf, poti folosi Adobe Reader, Readera, sau orice alt player pentru PDF.

| NLS a răspuns (pentru gaminator):

Nu-i nevoie de abonamente lunare nici la Amazon, nici în alta parte.
Ori ai deja Pdf-uri, ori le cumperi de la o librărie online, gen Libris, Humanitas, etc

Si dupa ce le îndepărtezi protecția le transformi cu Calibre în ce format dorești sau ai nevoie (eu le transform din epub în PDF cu margini înguste, parca 12 sau 15, si scris de 18)
Apoi le copiez pe eReader foarte simplu.
(Dacă ai un Kindle, exista o pagina unde doar le tragi cu drag and drop, si ti le muta pe Kindle, îți face și transformarea în format nativ.
Ceva cu "transfer to Kindle". Nu trebuie sa trimiți email pe emailul de Amazon, e mai simplu cu acea pagina/interfata)

| gaminator a răspuns (pentru NLS):

Da, numai ca ma refeream la aplicatii din alea gen everand si altele care sunt cu abonament pe telefon.