| Helena0501 a întrebat:

Care sunt cele mai bune nuvele?

8 răspunsuri:
| AirănMeidăn a răspuns:

Depinde ce gen

| Helena0501 explică (pentru AirănMeidăn):

Nuvele romanesti.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Helena0501):

Incearca ceva de la Eliade sau Liviu Rebreanu

| Gizăz a răspuns:

Ce gen?

| Helena0501 explică (pentru Gizăz):

Care sunt nuvelele tale preferate?

| Gizăz a răspuns (pentru Helena0501):

Am multe. The Third Man de Graham Greene, Candide de Voltaire, At the Sign of the Cat and Racket de Balzac, The Royal Game de Stefan Zweig, The Death of Ivan Ilyich de Tolstoi, Of Men and Mice de Steinbeck, Metamorfoza de Kafka, The Kreutzer Sonata tot Tolstoi, Ferma Animalelor de Orwell etc. Cam astea îmi vin în minte acum.

| Helena0501 explică (pentru Gizăz):

Multumesc, dar nuvelele romanesti nu iti plac?

| Gizăz a răspuns (pentru Helena0501):

Nu prea îmi place literatura românească. Dacă eşti adolescentă poţi citi DOmnişoara Christina de Eliade. S-ar putea să-ţi placă.