| wolder a întrebat:

Ce AUTORI de carti POLITISTE sa citesc?
Aproape am citit tot de la Agatha Christie si e geniala, dar vreau sa citesc si alti scriitori buni!
Ce recomandati?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Ti-o recomand pe Tess Geristen. Are o serie intreaga, cartile au legatura intre ele. Daca nu ma insel, prima e Chirurgul. Apoi vezi cum reusesti sa faci rost de altele. Chirurgul nu e asa faina pentru ca e prima ei carte, dar restul te asigur eu ca o sa te prinda si o sa-ti placa la nebunie. happy

| mihai69 a răspuns:

Georges Simenon, Arthur Conan Doyle, Dashiell Hammett etc.

| oprescudorin11 a răspuns:

Pot fi (partial ) recomandati drept scriitori de 'politiste' chiar si scriitori mai complecsi gen Dostoievskii(Crima si Pedeapsa) dar si Edgar Allen Poe (Carabusul de Aur -si alte povestiri). Afara de superbii numiti de alti colegi de ai nostri anterior.

| Cameliapantiru a răspuns:

Rodica Ojog-Brasoveanu
George Arion
Arthur Conan-Doyle
Georges Simenon
Gaston Leroux
Raymond Chandler

| Teardrop a răspuns:

Arthur Conan Doyle
Gaston Leroux
Dashiell Hammet
Rodica Ojog-Braşoveanu

| Celcareajuta a răspuns:

John Grisham mi se pare extraordinar.
Cartea preferata de la Agatha Christie a mea este Zece negri mititei(poate si din cauza ca a fost prima citita si aveam vreo 13 ani). A ta care este?