| Mangustă a întrebat:

Ce fel de sentimente se pot transmite intr-o opera lirica in general? Dati-mi cat mai multe exemple pentru ca la scoala ne limitam doar la vreo 3 mari si late.

4 răspunsuri:
| mistikk a răspuns:

Iubire,nostalgie,singuratate,tristete,suparare,fericire,implinire,regret,teama,disperare...

| camiitsu a răspuns:

Depinde in unele de tristete, dezamagire, iubire, speranta, uimire, fericire! cel mai probabil tristete dezamagire speranta!happy funda te rog!

| zinedinzidan a răspuns:

In adaugare la ce a spus mistic mai poate fi si dorul de cineva/ceva drag

| 21062001 a răspuns:

Ura bucurie manie dezamagire frica