| vrăji20 a întrebat:

Ce înseamnă când se spune că pică liric la evaluarea națională? Adică tipul de text pe care trebuie să-l citesc sau liricul e la subiectul 2?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata toata materia, ca ce se spune pe la colt de strada sunt minciuni, odata ce nimeni nu cunoaste sbiectele de la examen pentru ca sunt secrete pana in ziua examenului.

| vrăji20 explică (pentru Violleta2022):

Da ce înseamnă când se da liric, nu am văzut nici un subiect cu liric, de evaluare națională, vreau să știu la subiectul 2 se dă sau e o poezie, iar pe baza acesteia se rezolva exercițiile?

| Violleta2022 a răspuns (pentru vrăji20):

" Termenul "liric" are două sensuri principale:
În poezie, "liric" se referă la un stil sau gen poetic care exprimă sentimente și emoții personale ale autorului. Poezia lirică este adesea caracterizată prin muzicalitate, ritm și utilizarea figurilor de stil pentru a transmite stări sufletești.
Ca adjectiv general, "liric" descrie ceva care are calități asemănătoare poeziei lirice. Acest lucru poate include expresivitate emoțională, sensibilitate artistică sau o calitate melodioasă în muzică sau alte forme de artă.
În muzică, de exemplu, versurile "lirice" sunt cele care exprimă emoții profunde sau sentimente personale ale artistului. În alte contexte artistice, "liric" poate descrie o operă care evocă emoții puternice sau care are o calitate poetică în exprimare."

| LisaJulie a răspuns:

Ce trebuie sa demonstrezi, adică sa demonstrezi ca textul respectiv aparține genului liric