| FIR a întrebat:

Ce intelegeti prin citatul "Câtă luciditate atâta conştiinţă, câtă conştiinţă atâta pasiune, şi deci atâta dramă"?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Mie imi rezula o prostie.

Luciditatea inseamna o atitudine rationala. Pasiunea inseamna o atitudine sufleteasca.

Iar ratiunea si pasiunea nu prea sunt egale. Lucreaza in doua lumi diferite.

Drama este legata de pasiune. In momentul in care pasiunea o ia pe invers.

In fine, Camil Petrescu a bagat-o in gura unuia dintre personajele lui. Asta nu inseamna ca ala a si zis ceva destept.

E ca in sadoveanu, cand prin fratii jderi baga ceva cum ca dacii mancau malai. Cand malaiul a aparut dupa 1700 in zona mioritica.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca as intelege ca un om care are luciditatea constiintei, adica o poate realiza(caci nu orice om lucid este si constiincios), in plus mai pune si pasiune in cnstiinta lui, nu poate da nastere decat la drame.
Vrea, cel ce s-a exprimat asa ) sa spuna ca intr-o lume ca asta, in care vrei sa faci dreptate, provoci numai suferinta suplimentara.