| Pupsik22 a întrebat:

Ce se numeste forta de frecare?

Răspuns Câştigător
| Pufffx a răspuns:

O forţă care se exercită asupra unui corp rezultând din contact direct cu un alt corp este numită forţă de contact.La contactul a două corpuri apar întotdeauna două forţe: reacţiunea normală, notată FN sau N, şi forţa de frecare, Ff. Ori de câte ori un corp alunecă pe supra¬faţa altuia apare o forţă de frecare tangentă la suprafaţa de contact şi opusă sensului de miş¬care.

3 răspunsuri:
| KevinAnthony a răspuns:

Dacă te referi la definiţia forţei de frecare, iat-o aici: Conform Wikipedia forţa de frecare este componenta tangenţială la suprafaţa de contact dintre două corpuri, a forţei de sprijin pe care unul din corpuri o exercită asupra celui de-al doilea.

| fantastica a răspuns:

Forta ce se opune miscarii unui corp pe suprafata altuia se numeste forta de frecare.

| onasis1961 a răspuns:

Uite ce simplu e! Cauţi pe google şi gata:
http://ro.wikipedia.org/wiki/For%C8%9B%C4%83_de_frecare