| IonelFlorianUrzica a întrebat:

Ce vedeți atât de frumos la Harry Potter? E o carte plictisitoare cu o lume plictisitoare, eu nici nu pot sa ma uit la ea, cum puteți sa citiți asa ceva când Stapanul Inelelor, Cantec de gheata si foc, Witcher, Roata timpului și Malazan au lumi fantastice unice care ar fi putut sa fie reale?

11 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Gusturile nu se discută.

| J0B0MAT a răspuns:

Toate alea sunt extrem de asemănătoare cu Harry Potter, mai rar am întâlnit să îi placă cuiva doar celelalte, iar astea nu.Gusturile nu se discută până la urmă, cărțile au totuși diferențele lor.Harry Potter e mai mult pentru copii, mult mai inocente decât celelalte cărți și din cauza asta uneori nu sunt pe gustul adulților. Însă din punctul meu de vedere au o poveste extraordinar de bună, sunt foarte bine scrise și au chiar și adulții de învățat multe din aceste cărți.

| Madaxo97 a răspuns:

Te-ai uitat măcar vreodată la vreunul din filmele/cărțile menționate de tine acolo, sau judeci după coperta cărții când spui că nu îți place? happy

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Madaxo97):

Nu m-am uitat, am văzut secvente din filme și nu înțeleg ce vedeți voi atât de,, tare"

| Madaxo97 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Păi uita-te la tot nu doar la câteva secvențe, nu ai cum să înțelegi ceva din acțiunea unui film doar din câteva secvențe și să judeci tot filmul după secvențe, măcar la Game of Thrones, nu ai cum să zici ca nu e un serial bun în niciun caz, mai ales că a luat atâtea premii, la Harry potter nici eu nu m-am uitat decât la vreo 2 filme când eram mai mică, dar mi-au plăcut, sunt filme de aventură, ficțiune, poate ție nu îți place acest gen. Stăpânul inelelor la fel, capodoperă, nu ai cum să nu apreciezi prestația actorilor, munca din spate depusă să facă acele decoruri spectaculoase și efectele speciale. Sfat: încearcă să te uiți la ceva înainte să judeci că nu îți place când nici măcar nu ai avut răbdare să te uiți. Și mie îmi recomandase o prietenă un serial despre călătoria în timp, i-am dat o șansă și m-am uitat, primul episod abia am tras de el să îl termin, mi s-a părut foarte plictisitor, dar de la al doilea, treilea episod a început să mă capteze în așa fel de nu mai voiam să îi pun pauză. Se numește "outlander" serialul și e unul din preferatele mele acum în top 3 al meu, din sute de seriale văzute, deși la început mi se părea o porcărie, a ajuns să imi placă după ce i-am dat o șansă. Îți sugerez să faci si tu la fel înainte să judeci un film/serial/carte, te uiți la tot apoi dai verdictul dacă ti-a plăcut sau nu.

| LisaJulie a răspuns:

În sfârșit pui o întrebare ca lumea! Nici mie nu îmi place și nu am citit cartile, nu am văzut filmele! Pentru ca majoritatea sunt copii care le citesc și sunt mai numeroși! Copiii nu citesc povesti mature

| adryang78 a răspuns:

Depinde de gusturi. big grin
Eu am toată seria de cărți Harry Potter, inclusiv "Copilul blestemat", le-am citit și recitit de 4-5 ori. În schimb, nu mi-a plăcut "Stăpânul inelelor". Cartea, zic. Filmul, da, dar cartea mi s-a părut mult prea descriptivă și plictisitoare. big grin
Cel mai mult la seria Harry Potter îmi place felul în care scriitoarea îmbină realitatea cu fantezia. happy

| IonelFlorianUrzica explică (pentru adryang78):

Nu te ia somnul? Eu nu vad ce e asa se fain, Rowling nu a creat nicio lume fantastica! E doar un castel magic ascuns de lume în lumea reala

| adryang78 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Păi, după cum ziceam, chestie de gust. happy

| 1onur a răspuns:

Ema Watson.

| Cipi1212 a răspuns:

Stăpânul Inelelor e supertare.