| Anamaria_Suciu_1998 a întrebat:

Cine imi spune si mie o carte frumoasa, ca sa o citesc? :*
Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti recomand "Pe aripile vantului" de Maragert Mitchell. Este un roman amplu si interesant, despre iubire, viata, Razboiul de secesiune si consecintele acestuia: eliberarea sclavilor negri si inceperea unei noi etape in istoria Americii de Sud, o reconstructie sociala totala, in care oameni conservatoristi ca Ashley sau Melanie Wilkes devin inadaptati si sunt aproape infranti, iar oameni puternici, hotarati, cu spirit de intreprinzatori, ca Scarlet O'Harra sau Rhet Butler isi gasesc mereu resursele necesare biruintei. Protagonista, Scarlet, este o eroina carismatica, prin farmecul ochilor ei verzi si a superbelor rochii de aceleasi culoare pe care le poarta, prin felul ei de a face toti barbatii din jur sa se indragosteasca de ea, prin felul in care reuseste sa-si salveze proprietatea, Tara, in momentele critice, chiar lucrand pamantul ei roscat cu mainile ei neinvatate cu munca, prin flerul ei in afacerea cu gaterele, intr-un cuvant, prin tot ceea ce face. Iti recomand romanul, e superb, merita sa-l citesti. Alte carti foarte bune ar fi "rebecca'- Daphne du Maurier, "Coliba unchiului Tom"- Harriet Beecher-Stowe, "Qvo vadis"- Henryk Sienkiewicz, "Rosu si negru'- Stendhal, "Lorelei" de Ionel Teodoreanu, "La Medeleni"- Ionel Teodoreanu, "Elevul Dima dintr-a saptea" de Mihail Drumes, "Panza de paianjen"- Cella Serghi sau "Maitreyi"-Mircea Eliade. Lectura placuta orice ai alege!

8 răspunsuri:
| Marian_3693 a răspuns:

Puterea celor Sase (din seria Eu sunt Numarul Patru)

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Noul Testament. L-ai citit?

| Pricked a răspuns:

Seria Cantec de Gheata si Foc.

| anonimyyyyyyyy a răspuns:

Haita oml cea mai apiga fiara

| DolceChrs a răspuns:

Eu recent am citit Fericirea incepe azi, aparuta de curand la Trei. E geniala cartea

| Aberdeen a răspuns:

Daca vrei doar una..."Lorelei" de ionel teodoreau.am citit-o de curand si ma declar multumita si surprins placuta de sensibilitatea acestui autor.

sper ca te-am ajutat. happy

| Sergiu1996 a răspuns:

"Tema pentru acasa" de Nicolaie Dabija.

| Sleep a răspuns:

O carte foarte interesanta este "Padurea spanzuratilor" ce contine o poveste fabuloasa.