| YuliaNhO a întrebat:

Cum e corect "nici un" sau "niciun" in structura "nici un/niciun zambet". melodia scoasa de nane acum cateva ore se numeste DODDY & NANE - NICIUN ZÂMBET.

Răspuns Câştigător
| yoysabella a răspuns:

Este corect niciun zambet."nici un" se foloseste atunci cand enumeri mai multe de ex: "nici un" colt, "nici doua" colturi

| YuliaNhO explică (pentru yoysabella):

Si nu poti sa spui "un zambet/doua zambete"?

| yoysabella a răspuns (pentru YuliaNhO):

Ba da.dar eu vorbeam de folosirea expresiei "nici un/niciun". daca ai fi spus "nici un" zambet, "nici mai multe"..ar fi mers.dar daca il folosesti simplu, este "niciun" zambet.happy

7 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Asta deja e reclamă ascunsă şi nesimţită.

| Mangustă a răspuns:

Cred ca mai corect ar fi nici un, insa parerile sunt impartite. http://dexonline.ro/articol/Niciun_sau_nici_un%3F

| iubesteOrezul a răspuns:

Potrivit noului dex 2002 sunt corecte amandoua!

| IoanaMtfkr a răspuns:

Corectă este varianta niciun zâmbet.

| ursuletzpufos15 a răspuns:

Dupa noul DOOM, varianta corecta este niciun/nicio.