| MeridaOcean a întrebat:

Cum este corect:
,,Aseaza-te" sau,, asaza-te"? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| BlackManSV a răspuns:

Pai corect este "Aseaza-te". "Asaza-te" se foloseste la tara in special. FUNDA?

33 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru stpu):

Mă abțin!

| stpu a răspuns (pentru floresdemayo):

Serioaso!
Sau cum ar scrie un sfertodoct: "Serioas-o!" :))

http://www.youtube.com/watch?v=Hz4Wd47-9Kc

| Aberdeen a răspuns:

Uite ce este...deci, si eu am auzit in mod frecvent folosirea acestui cuvant in forma "aseaza-te!", insa tin sa le dau totusi mare dreptate celor care au ales cealalta varianta, deoarece verbul conjugat v-a suna:
-Eu (mă) așez;
-Tu (te) așezi;
-El/Ea (se) ASAZA (nu așezEAZĂ!);
-Noi (ne) așezam;
-Voi (vă) așezati;
-Ei/Ele (se) așaza;

dar cel mai bine, pentru a nu ne mai contrazice toti reciproc, este sa consulti un profesor de lb romana din scoala in care inveti si vei observa raspunsul in forma corect zisa

P.S:dupa ce vei consulta un profesor, te rog sa ne scrii si noua aici, deoarece chiar nu are rost sa continuam sa vb pe o tema in contradictoriu, de acord? happy