| manumescAlexandra111 a întrebat:

Cum sa invat engleza? Ce recomadanti toate costa insa nu toti isi permit...
Am incercat doulingo dar fara niciun rezultat, incat sa reusesc sa fac conversatie sa leg cuvintele intre ele.

10 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Podcast-uri. Sunt zeci de mii, pe toate subiectele care ar putea interesa pe cineva. Tine mereu un podcast pornit pe fundal. Cat faci dus, asculta-i pe aia ce povestesc. Cat speli vase, asculta-i pe aia ce povestesc. Cat mergi spre munca/scoala/cumparaturi, asculta-i pe aia ce povestesc. Tine mereu un podcast pornit pe fundal si iti garantez ca vei invata.

| manumescAlexandra111 explică (pentru mODIN):

Pai eu țin Podcast dar nu o sa înțeleg nimic decât unele lucruri.Mai mult ar fi o chineza pentru mine cam 90 la suta

| mODIN a răspuns (pentru manumescAlexandra111):

Deci tu pornesti de la zero complet? Nu stii inca absolut deloc?

| manumescAlexandra111 explică (pentru mODIN):

Stiu cat de cat cel putin lucrurile de baza le stiu nu la perfectie

| 94Lucifer94 a răspuns:

Duolingo chiar m-a ajutat foarte mult, dar cel mai mult m-a ajutat cand am gasit o fată din america, cu care sa vorbesc zilnic prin mesaje. Uneori traduceam ce nu intelegeam, alteori ceream explicatie, dar cu practică inveți. Doar ca apoi sa merg in Anglia sa realizez ca eu nu puteam sa pronunț deloc, nu aveam limba obisnuita, deci incearcă sa repeti cu voce tare uneori

| manumescAlexandra111 explică (pentru 94Lucifer94):

Și eu cum pot găsi pe cineva din străinătate sa vorbesc? Ca așa m-ar ajuta și pe mine.

| Cipi1212 a răspuns:

Există ghid de conversație englez-român sau român-englez. Sau caută ceva pe YouTube.

| IXIAlinIXI a răspuns:

Intra pe Ome.tv si vorbeste cu lumea

| mcmxl a răspuns:

Pe mine ma ajuta sa citesc articole si carti in engleza si sa vorbesc singura prin casa

| aft3rlif3 a răspuns:

Buna! Nici de mine nu se lega deloc engleza. Nici cu meditatii, nici la scoala. Ce am facut eu a fost sa ma joc jocuri in limba engleza. Si pana la urma am inceput sa ma prind ce inseamna fiecare misiune in parte pana am ajuns sa citesc si sa inteleg engleza la nivel de B2/C1. Iti recomand sa joci mmorpg-uri in limba engleza si sa urmaresti cat mai multi vloggeri pe Youtube din UK si America.