| concilioul a întrebat:

De ce în anumite limbi litera s în poziție intervocalică se pronunță z?

Răspuns Câştigător
| LisaJulie a răspuns:

Latina s-a combinat cu limba celtica și germanica, ca in cazul limbii franceze

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca limbile straine au o pronunctie diferita de limba romana, nu doar literele s si z, ci mai toate literele din alfabetul roman sunt pronuntate diferit in alte limbi straine.
Nu mai spun de diacritice ăâîșț, care sunt un adevarat calvar pentru popoarele straine, incapabile sa le poata pronunte.

| ReddY25 a răspuns:

Reguli de pronunție diferite

| Cipi1212 a răspuns:

Fiecare limbă are regulile ei.