| Necky_Raphaella_Florentina_1997 a întrebat:

De ce tenia produce multe oua?

5 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

...pentru ca poate?
Ce intrebare mai e si asta?

| 4ndr33y a răspuns:

Ca sa se infecteze cat mai multe gazde, sa se inmulteasca rapid

| Iunona a răspuns:

Este un act de protectie a speciei. Tenia creste doar in organismul gazda dar ouale pot traii si in afara lui ( in materiile fecale). Oricum ar fi tare scarbosi mai sunt viemii in general...

| cristina107 a răspuns:

Pentru ca asa fac mai toate organismele parazitare.Nefiind capabile sa traiasca pe cont propriu produc un imens numar de oua pentru ca doar o parte din ele sa se dezvolte.

| Anna220 a răspuns:

Pai,are organele sexuate foarte dezvoltate.