| Diana_7451 a întrebat:

Despre ce este vorba in academia vampirilor? Dar in juranalele vampirilor? (am in vedere cartile) Ofer fundita

Răspuns Câştigător
| NoMusicNoLife a răspuns:

In academia vampirilor nu stiu exact despre ce e vb, dar in jurnalele vampirilor stiu pentru ca am citi primele 2 carti. deci:

în Italia renascentistă, când fraţii Damon şi Stefan Salvatore se îndrăgostesc de o frumoasă vampiriţă numită Katherine. Iubindu-i pe amândoi, Katherine alege să se sinucidă, iar cei doi rămân neconsolaţi şi duşmani pe veci, căci şi ei au devenit nemuritori. Câteva secole mai târziu, povestea se repetă. Cei doi fraţi ajung în micul orăşel Fell’s Church, Virginia, unde se îndrăgostesc de Elena Gilbert, cea mai frumoasă şi populară fată din liceu care seamănă izbitor cu Katherine… Stephen alege sa nu fie un criminal si se hraneste cu sange de animale, pe cand fratele sau ucide oamenii cu sange rece. Damon ii face lui Stephen viata un calvar, deoarece incearca sa o atraga de partea lui pe Elena.

E o descriere mica, dar asta e principalul, caci pe parcurs se intampla tot felul de chestii super cu cei 3. citeste cartile si o sa vezi ca nu mint.:X:X

primesc fundita? primesc fundita? am rasp prima si cred ca am rasp bine... deci, primesc? plz

4 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Esti obsedata de vampiri? laughing

| Ana-Maria94 a răspuns:

Daca ai vazut serialu The Vampire Diaries, sa stii ca, cartile sunt total diferite deci nu se potrivesc deloc cu serialul si adevarul este ca nu sunt asa de stalucite am citit cele 4 volume si o sa le citesc si pe ultimele 2, dar mie imi place mai mult serialullove struck

| ioana_6413 a răspuns:

În Academia Vampirilor nu ştiu. În Jurnalele Vampirilor, serialul, este vorba despre 2 fraţi, care, cândva au fost rivali pentru că au iubit aceeaşi femeie, şi acum unul din ei face rău tuturor oamenilor care îl inconjoară pe celălalt pentru a-l face să sufere. Ei doi cunosc o femeie normală, şi se confruntă cu aceeaşi situaţie. E foarte interesant. happy Cărţile nu le-am citit, nu ştiu cât de diferite sunt, dar serialul merită văzut. happy

| Dumitru_Georgiana-Paula_1994 a răspuns:

Sincera sa fiu prefer Academia Vampirilor, desi nu am terminat de citit intreaga serie, ieri am terminat ce-l de-al doilea volum.
Povestea se invarte in gereral in jurul celor 3 personaje principale, cum e normal: Rose, Lissa si Dimitri.
Rose si Lissa sunt eleve la acedemie, Rose este un novice(gardian in pregatire), iar Lissa un moroi(un vampir viu). Cele doua fug de la academie si sunt aduse inapoi de Dimitri... La academie lucrurile incep sa ia intorsaturi ciudate, Lissa isi descopera puterile si le foloseste cat mai des, iar Rose incepe sa faca antrenamente cu Dimitri pentru a recupera lectiile pirdute. Dar ajunge indragostindu-se de el.
in vol I Victor(unchiul Lissei) afla despre puterile Lissei de vindecare si o rapeste, Rose si Dimitri trebuie sa o salveze alaturi de membri academiei si de viitorul iubit al Lissei Christian... Povestea in sinte e mult mai captivanta decat las eu sa se vada. Si crede-ma ca nu vei regreta daca vei citi seria.