| nnia a întrebat:

E proasta intrebarea, dar pot pune virgula dupa etc? adica "etc,"?

9 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Faci cum vrei

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu pun. Nu scrie nicaieri ca nu e voie sa pui virgula dupa etc ci ca nu ai voie sa pui virgula inainte de etc

| StoicAnalysis a răspuns:

Etc. Este prescurtarea de la et cetera. Dupa orice prescurtare, se pune punct. Insa pentru a fi sigur ca nu vrei sa faci o greseala gramaticala, orice ar fi, dupa prescurtarea asta la et cetera, fa in asa fel incat sa inchei propozitia cu ea. Si apoi poti sa scrii orice vrei tu, incepand alta propozitie.

| Madaxo97 a răspuns:

Eu mai pun, întâi punct apoi virgulă, de exemplu "etc.,"

| LisaJulie a răspuns:

Da e ok

| MeisterSchnitzel a răspuns:

În primul rând, după "etc" se pune punct.
După punct poți pune și virgulă, depinde de propoziție. Câteodată e corect, câteodată nu e.

| trophin a răspuns:

Nu. punct

| Giulia911 a răspuns:

Eu știu ca doar punct e corect sa pui.

| AndaAlexandra a răspuns:

Punctul se pune după etc pentru că este o prescurtare, folosita atunci când enumeri ceva. Dacă enumerația se termina la sfârșitul propoziției pui direct punct. Dacă enumerația se termina la mijlocul propoziției pui punct apoi virgula. ( etc., )