| Jumatedeiepureschiop a întrebat:

Este normal sa primească un copil de clasa a 7 lecturi de bacalaureat? pentru ca o verișoara a primit o scrisoare pierduta și o moara cu noroc la lectura

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Astea sunt lecturi chiar pentru clasa a VII-a.
Ce fac cei de-a XII-a sunt analize stilistice si gramaticale pe acele povesti, deci ecva mult ami avansat pe opere care au fost deja studiate.
Eu nu inteleg ce treaba ai tu, cu ce are de invatat verisoara ta?
Inca de la anisorii astia va bagati nasul unde nu va fierbe oala, in trebruile altora, fiindca nu aveti educatie de la parinti, ca de aveati era suficient sa te preocupe numai viata ta, invatatul tau, rezultatele tale si vitorul tau, nu ce fac sau nu fac altii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad ce e rău în a citi. Și cele două nu sunt niște opera atât de complexe încât să nu le înțelegea un copil de clasa a7a

| ReddY25 a răspuns:

E foarte bine să te pregătești timpuriu în astfel de situații

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil primește ca să se poată pregăti pentru la anul.

| Whitte a răspuns:

Bacalaureatul se da din materia anilor studiati, nu din cea a ultimului an de studiu. Deci da, e normal sa le citeasca acum. Si ar face bine chiar sa le citeasca.

| gaminator a răspuns:

Hey! Nu este nicio problema daca a primit aceste carti incepand cu clasa a7-a. Ar fi foarte bine sa le citeasca, deoarece atunci cand va avea bacalaureatul va putea intelege textul mai usor la o a doua scufundare, acumuland experienta de viata intre timp.