| ZitaRita a întrebat:

Eu nu am reușit niciodată sa citesc o carte întreaga! Am încercat dar de fiecare data ma plictiseam, in plus eu față de alți autiști nu am hiperlexie și nu pot citi repede! Citesc destul de încet! Îmi recomanda cineva o carte sau poate o serie de cărți mai interesanta! Chiar vreau sa citesc și eu o carte?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns:

Mereu ma induce in eroare cand aud pe cineva vorbind despre a citi "o carte". Nu inteleg care e fascinatia asta legata de a citi "carti", parca primesti un trofeu pentru fiecare din ele.

Eu personal citesc foarte mult, dar niciodata nu imi pun in cap sa citesc de dragul de a citi. Chiar acum ma uit in stanga laptopului de la birou de unde scriu asta si vad cartea lui Russell Brand despre cum s-a vindecat de dependenta de alcool si droguri. Am luat-o pentru ca mi s-a parut un subiect interesant abordat de un autor interesant, nimic altceva. Niciodata nu ma fortez sa citesc ceva, chiar daca nu ma prinde, doar de dragul de a fi un "cititor".

Ce pot sa-ti recomand, in schimb, e sa incerci domenii diferite, si aici nu ma refer la a trece de la romane SF la romane de dragoste, ci de a trece de la romane (in general) la carti de specialitate, filosofie, istorie, economie, psihologie, dezvoltare personala etc. Nu trebuie sa fie totul literatura.

| Cipi1212 a răspuns:

Poate îți place Stăpânul inelelor.