| lary1399 a întrebat:

Am si eu nevoie de nsite ajutor si asta urgent. O colega de-a mea (clasa a VII-a) m-a rugat sa-i gasesc niste carti care sa contina "o poveste draguta de romanta". A zis ca nu conteaza cat de mare e cartea, dar dupa cum o cunosc nu cred ca ar aprecia carti de 800 de pagini. Eu am in calculator mai multi autori straini sortati de la a la b, dar nu am timp sa ma uit la toti si ma gandeam daca m-ati putea ajuta cu niste titluri care sa aiba si autorul. Colega mea vrea sa i le aduc azi, titlurile ma refer, ca sa vada daca ii place ceva. Va reamintesc ca trebuie "o poveste draguta de romanta" si ca suntem in clasa a VII-a. Va rog, am mare nevoie de ajutor!

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu judeca o carte dupa coperta..sau dupa titlu. Nu stii ce se ascunde intre paginile ei.Sa citeasca Padurea spanzuratilor, contine o poveste adorabila de dragoste, in timpul razboiului. Mie mi s-a parut amuzanta cartea.

| Nicki18 a răspuns:

Mandrie si prejudecata de Jane Austen, fiindca are chiar unele aspecte comice si este de dragostewinking

| Euletitia a răspuns:

Buna! Am sa incerc sa-i recomnad niste carti cu dimensiuni mai mici (eu am c itit si romane in doua volume de peste 1000 de pagini, dar la varsta voastra nah, e ok o carte mai scurta si mai simpluta).
*Din literatura romana:
"Lorelei" - Ionel teodoreranu
"Adela"- garabet Ibraileanu
"Elevul Dima dintr-a saptea"- Mihail Drumes
"Panza de paianjen"- Cella Serghi
"Maitreyi"- Mircea Eliade
Din literatura universala:
"Qvo vadis"- Henryk Sienkiewicz
"Insula pierduta"- Margaret Mitchell (nu e roman, e o povestire superba, de tipul unei romante)
"Rebecca"- Daphne du Maurier
"La rascruce de vanturi"- Emily Bronte
"Jane Eyre"- Charlotte Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"- Anne bronte
Sper ca te-am ajutat si ca ii va placea colegei tale macar una dintre cartile enumerate de mine. Mult succes la scoala va doresc amandurora!
"