| cυρcαкє a întrebat:

Heii! Niște întrebări pentru cei care ați citit "Mândrie și prejudecată" de Jane Austen : Ce v-a plăcut și ce nu v-a plăcut? Ce personaj v-a plăcut cel mai mult? Ce părere aveți despre personajul principal? Dar despre cel negativ? happy

Dau voturi și fundiță! :*

Răspuns Câştigător
| RodicaGabriela a răspuns:

"Mandrie si prejudecata" e una din cele mai bune carti de dragoste pe care le-am citit de cand citesc eu. Cu toate ca eu am gasit-o ca si roman de dragoste, l-as cataloga mai mult ca fiind unul de viata sociala. Personajul principal, Elizabeth, devine un model de feminitate si gratie, inteligenta si frumusete si multe alte trasaturi complexe. Eu cred ca prin personaj negativ te referi la ruda aceea bogata a lui Darcy care incearca sa impiedice nunta indragostilor. Este si acea femeie un stereotip de om arogant, grandoman si foarte orgolios. Personajele sunt astfel create incat cititorul sa aiba parte de o multitudine de modele pozitive si negative si sa aleaga ce sa urmeze de acolo. Nu stiu ce nu mi-a placut, toata cartea e structurata interesant, descrierea e constructiva si nu plictisitoare, iar actiunea surprinzatoare.
As putea spune mai multe, dar nu vreau sa fiu plicitisitoare. P.S: scuze ca nu am scris cu diacritice. (:

2 răspunsuri:
| Vans a răspuns:

E o carte ok.Eu,citind-o,aşteptam părţile în care Eliza vorbeşte cu Darcy(îmi plac mult discuţiile dintre ei) şi ţinând cont că la un moment dat autoarea s-a axat mai mult pe nunţile celorlalte surori sau alte alea, m-a plictisit.
Ca personaj preferat e Darcy.

| Sadic a răspuns:

Mi-a plăcut de Darcy. evoluţia lui a fost semnificativă. Şi mă regăsesc în personajul lui Elizabeth big grin