| Lovelovelove13 a întrebat:

Hey dragilor :*am si eu o intrebare.Am o matusa care are implineste 31 de ani.Tin foarte mult la ea si am luat-o mereu ca exemplu de viata.Ea mi-a zis ca tot ce isi doreste de ziua ei este o carte aleasa de mine. Ce i-as putea lua avand in vedere ca a citit vreo 200 de carti.As vrea o carte care sa ii placa mult sa fie foarte buna. Vreau doar titlul cartilor sau daca stiti si site-ul de unde l-as putea comanda ar fi si mai fain. Mersi! :* va pup, dau funda!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

200 de carti sunt foarte putine pentru un adult, stai linistita. Poate ai vrut sa zici 2000, daca zici ca a citit multe. fa un calcul simplu: citesti minim o carte pe saptamana. Un an are 52 de saptamani. Asta inseamna ca 200 de carti citesti in 4 ani, hai sa spunem in 5 daca esti mai lent. Daca incepi sa citesti carti la 8 ani, ar trebui la maxim 13 ani sa fii citit 200 de carti. Un adult citeste mai repede ca un copil, chiar daca este mai ocupat, asa incat e posibil sa citeasca chiar mai multe carti de atat, am luat o marja absolut minima. Viata ar fi extrem de trista daca 200 de carti ar insemna mult. Sunt, practic, mai putin decat bibliografia din clasele 1-8, adica cartile obligatorii pe care le citeste un elev in scoala primara si gimnaziala ca sa treaca clasa.
Uite, eu sunt o cititoare rapida, dar destul de ocupata. Am avut perioade cand citeam mult, mai ales in liceu, dar facand facultatea de medicina am avut tot mai putin timp de citit. Acum am doua locuri de munca si deci nu apuc sa citesc decat in tramvai si seara putin la culcare. In conditiile astea, anul trecut am citit 78 de carti (tin o lista. Iti dai seama acum cat inseamna 200 de carti? Incearca sa iti amintesti cate carti ai citit tu anul trecut (daca nu ai fise la ele) si vei vedea ca numai cartile de scoala si ating numarul cartilor citite de mine cel putin
Daca insa a fost o eroare si a citit 2000 de carti, adica este o cititoare serioasa, pasionata, nu una incepatoare, cartea recomandata pentru ea este alta. Uite, carte minunata este Catedrala marii de Ildefonso Falcones (o poti cumpara de aici http://www.elefant.ro/......0117.html) sau, daca vrei o carte romaneasca, Cartea Soaptelor de Varujan Vosganian (http://www.elefant.ro/......7685.html)

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dat fiind ca este incepatoare (zici ca a citit doar 200 de carti) si de-abia desluseste tainele cartilor, citind extrem de putin (banuiesc ca este adulta, nu are 11-12 ani), incearca sa alegi o carte potrivita unui incepator. Uite, de exemplu ii poti lua Candid si optimismul de Voltaire (o carte minunata, care te invata multe si care iti deschide apetitul pentru lectura). Cred ca ii va placea si o va convinge sa se apropie de lectura si sa inceapa sa citeasca mai serios. In plus, ii va arata ca esti un om sensibil si ca ai ales pentru ea o carte valoroasa

| Lovelovelove13 explică (pentru Brigaela):

Mersi! ...cred ca ai citit destul de mult! :*

| Brigaela a răspuns (pentru Lovelovelove13):

200 de carti sunt foarte putine pentru un adult, stai linistita. Poate ai vrut sa zici 2000, daca zici ca a citit multe. fa un calcul simplu: citesti minim o carte pe saptamana. Un an are 52 de saptamani. Asta inseamna ca 200 de carti citesti in 4 ani, hai sa spunem in 5 daca esti mai lent. Daca incepi sa citesti carti la 8 ani, ar trebui la maxim 13 ani sa fii citit 200 de carti. Un adult citeste mai repede ca un copil, chiar daca este mai ocupat, asa incat e posibil sa citeasca chiar mai multe carti de atat, am luat o marja absolut minima. Viata ar fi extrem de trista daca 200 de carti ar insemna mult. Sunt, practic, mai putin decat bibliografia din clasele 1-8, adica cartile obligatorii pe care le citeste un elev in scoala primara si gimnaziala ca sa treaca clasa.
Uite, eu sunt o cititoare rapida, dar destul de ocupata. Am avut perioade cand citeam mult, mai ales in liceu, dar facand facultatea de medicina am avut tot mai putin timp de citit. Acum am doua locuri de munca si deci nu apuc sa citesc decat in tramvai si seara putin la culcare. In conditiile astea, anul trecut am citit 78 de carti (tin o lista. Iti dai seama acum cat inseamna 200 de carti? Incearca sa iti amintesti cate carti ai citit tu anul trecut (daca nu ai fise la ele) si vei vedea ca numai cartile de scoala si ating numarul cartilor citite de mine cel putin
Daca insa a fost o eroare si a citit 2000 de carti, adica este o cititoare serioasa, pasionata, nu una incepatoare, cartea recomandata pentru ea este alta. Uite, carte minunata este Catedrala marii de Ildefonso Falcones (o poti cumpara de aici http://www.elefant.ro/......0117.html) sau, daca vrei o carte romaneasca, Cartea Soaptelor de Varujan Vosganian (http://www.elefant.ro/......7685.html)