| LostSoulInGalaxy a întrebat:

Hey..imi puteti recomnda niste carti de dragoste. povesti tragice cu despartiri? Adica..in fine am o perioada super nasoala si cartile ma ajuta..Stit unde le-as putea citi online? In format pdf...dau funda serios am nevoie de ajutor sad

Răspuns Câştigător
| Empower a răspuns:

Fluturi - Irina Binder. Este cartea mea preferata, prietena mea a plans la ea. Pe mine ma tinea mult in suspans si voiam sa vad ce se intampla mai departe. Multe dintre prietenele mele au citit aceasta carte si s-au indragostit de ea.
Zi dupa zi - David Levithan. Si aceasta carte mi-a placut mult. Chiar acum 2 zile am dat comanda pe Elefant.ro pentru volumul doi, care se numeste Inca o zi. Vreau neaparat sa vad ce se intampla mai departe. Este o carte foarte interesanta.
Cautand-o pe Alaska - John Green. Cartea asta m-a intristat foarte mult. Mai ales la sfarsit. Chiar speram ca o sa se intample ceva frumos, dar pe mine m-a intristat si mi-au cam dat lacrimile cand am citit-o. Oricum, o carte foarte frumoasa. Dupa mine e cea mai frumoasa carte scrisa de John Green.
De vorba cu Emma - Vitali Cipileaga. Unele citate sunt foarte frumoasa si iti ajung direct la inima. O carte scrisa frumos, cu multe lucruri adevarate. Ai auzit sigur despre aceasta carte pentru ca multa lume vorbeste despre ea.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Invitatie la vals, Elevul dima dintr-a 7-a si Scrisoare de dragoste de la Mihail Drumes.
Pe aripile vantului
La rascruce de vanturi
Jane Eyre
Mandrie si prejudecata.
Spor la citit, poate gasesti si pe site-ul asta ceva! :)
https://www.goodreads.com/genres/romance

| Cameliapantiru a răspuns:

Cred ca durerea cea mai mare in suflet si cele mai multe lacrimi le-am varsat, in copilarie, citind schita "Grivei", a lui Emil Garleanu. Si tot la fel de mult, cred, la "Caprioara", schita aceluiasi autor. Tot pe atunci sau chiar si mai devreme am plans si la unele basme, la "Fetita cu chibrituri" si la "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte" (nu ma intreba de ce la acesta din urma, dar niciodata nu am putut sa-mi opresc lacrimile de la finalul acestei lecture).
Mai tarziu, am varsat cate o lacrima la unele romane de dragoste (preponderant din literature franceza, care are, pentru mine, un farmec special), cu final trist, ca, de exemplu: "Notre-Dame de Paris" (Victor Hugo), "Manastirea din parma" (Srendhal), "Cele doua Diane" (Al. Dumas-tatal), "Dama cu camelii" (Alexandre Dumas-fiul), "La rascruce de vanturi" (Emily Bronte), "Golful francezului" (Daphne du Maurier), "Tess of the d'Urbervilles" (Thomas Hardy), "Coliba unchiului Tom' (Harriet Beecher-Stowe), "Love Story" (Erich Segal), "Anna Karenina" (Lev Tolstoi-nu doar plans, ci si mult zbucium interior am resimtit in timpul citirii romanului), ''Marile sperante"-Charles Dickens.
Imi pare rau, eu nu obisnuiesc a citi carti on-line (imi protejez vederea), asa ca nu te pot ajuta cu pdf-uri.
Dar mergi la biblioteca liceului tau (daca esti eleva) sau la biblioteca judeteana si le vei gasi de la prima inceracre (asta in cazul in care nu le ai, ca mine, in biblioteca persoanala).
Ai grija de tine! Spor la citit si sanatate!

| Empower a răspuns:

Si le poti citi pe Wattpad. Sper ca te-am ajutat! Pupici si multa fericire iti doresc!