| TheBlueDragon a întrebat:

Hey TPU!

Cine a citit cartea "Pacientul englez"? Sau cine a vazut filmul?
Am nevoie sa-mi spuneti si mie actiunea, un rezumat daca se poate!

Multumesc anticipat!

Ofer funda!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Actiunea filmului:
"Un pilot desfigurat, suferind de multiple arsuri (Ralph Fiennes), este gasit in carcasa distrusa a biplanului sau spre sfarsitul celui de-al Doilea Razboi Mondial. Aparent amnezic, neidentificat, dar presupus a fi englez, barbatul, care pare sa nu mai aiba mult pana la moarte, este ingrijit de sora canadiana Hanna (Juliette Binoche). Refugiati intr-o manastire italiana devastata, celor doi li se alatura un canadian cu resentimente (Willem Dafoe), victima a torturilor, si doi experti in dezamorsarea bombelor — si viata lor impreuna este o serie de explorari in intimitatea memoriei, pierderilor si vindecarii treptate. Misteriosul pacient — care se dovedeste a fi contele ungur Laszlo Almasy — isi aminteste, incetul cu incetul, viata sa intre 1930 si 1945, in Toscana, Cairo si desertul Sahara, unde se desfasoara povestea de dragoste dintre Almasy si Katharine Clifton (Kristin Scott Thomas), o femeie casatorita, poveste care se sfarseste tragic."