| droid96 a întrebat:

Imi puteti spune si mie niste nuvele faine? Si cand spun faine, NU ma refer la Lostrita si alte chestii d-astea care se studiaza la scoala si care te adorm cu ele in mana, chiar daca au doar 5 pagini. Sa le gasesc si online. Preferabil sa fie:
Aventura, Actiune, Horror, Thriller, Suspans, Fantezie, Fantastic, Fictiune, sau orice credeti voi ca se merita citit

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Citește nuvelele fantastice ale lui Mircea Eliade. Sunt frumoase.

Nuvele horror, pentru copii, autor R.L.Stine:

Noaptea păpușii
Fantoma de la teatru
Plaja bântuită
Blestemul mumiei
Nu coborâți în pivniță
Sânge de monstru
Fantoma din vecini
Bun venit în tabăra de coșmar
Atacul Mutanților
Bun venit în casa morților

Altă recomandare:
"Celalalt Labirint" de Adolfo Bioy Casares ( contine o serie de nuvele: Despre stăpânii viitorului, Celălalt labirint, Mărturia mincinoasă a zăpezii etc)

"O zi din viața lui Ivan Denișovici" de Aleksandr Soljeniţîn (amănunte: nuvela descrie 24 de ore din viaţa unui deţinut sovietic prins într-unul din lagărele siberiene împreună cu alte câteva sute de deţinuţi).