| pişci a întrebat:

Imi spuneti va rog o carte scrisa de autor contemporan, sa fie mai noua, sa fie cu adolescenti si cu iubire? Fara vampiri sau alti monstrii.

2 răspunsuri:
| 2ochicaprui a răspuns:

Eu zic asa...cauta pe un site de carti si o sa gasesti acolo cateva titluri care ti se potrivesc. Eu iti pot recomanda o carte de dragoste, dar nu e chiar "noua", e o carte cu suflet si de suflet, iar protagonistii sunt niste tineri dintr-o epoca mai veche. Iti vei da seama ce inseamna sa te sacrifici cand iubesti...in fine. Mataniile de Florence Barclay happy Sper sa-ti placa!

| Euletitia a răspuns:

Buna! Nu e scrisa de un autor contemporan, ci prin 1940, dar e o frumoasa carte despre si pentru adolescenti, cu iubiri, planuri, pasiuni si aventuri specifice varstei si desi actiunea se petrece inaintea primului razboi mondial(prin 1910-1912) er foarte actuala prin modul de a gandi, de a iubi si de a visa al liceenilor de atunci si de oricand. "Elevul Dima dintr-a saptea", opera lui Mihail Drumes este cartea despre care ti-am vorbit. Citeste-o, merita cu adevara, eu am recitit-o de vreo 6 ori (de vreo 4 ori integral si de vreo 2 ori am recitit doar fragmentele preferate), ti-o recomand cu caldura. Lectura placuta!