| Hexiled a întrebat:

O carte despre zei greci vreau sa stiu si eu autorul,editura, titlul dar sa o contina si pe zeita venus

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legendele Olimpului de Al. Mitu: http://www.cartidiverse.ro/......pului.html
O carte cu religia vechilor greci nu are cum s-o cuprinda pe Venus aceasta fiind zeita la romani si ei nu s-au inteles nici cand bine. Poti face o comparatie ea fiind omonimul zeitei grecesti a dragostei, Afrodita.

| corolav a răspuns:

Dicționar de mitologie generală - de Victor Kernbach
Editura „Albatros"- București 1983.

| corolav a răspuns:

Homer - ODISEEA
Traducere în proză, din grecește, de Eugen Lovinescu.
Editura Tineretului - 1955
La final cartea are un excelent glosar cu numele tuturor zeilor și eroilor cărții, plus o listă a corespondenței acestor zei cu cei ai antichității latine.